Studenti oboru Bytový architekt na exkurzi v Humpolci

Galerie Osmička, park Stromovka a další objekty

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
30.10.2019 11:28
Poslední úprava:
 
před 3 lety

Začátkem května 2018 byla v Humpolci otevřena nová galerie 8smička. Industriální areál bývalé továrny na sukno v Kamarytově ulici v Humpolci, původně z konce 19.století, se od roku 2018 proměnil na kulturní prostor se zaměřením na české moderní a současné umění, s galerií, kavárnou, knihkupectvím a soukromou sbírkou. Pro připomenutí: objekt prošel již v roce 2010 rekonstrukcí na administrativní budovu, následovala rekonstrukce a přestavba na novou kulturní instituci Vysočiny dle projektu OK PLAN ARCHITECTS započatá na podzim 2016 a ukončená na jaře 2018.

Do těchto prostor jezdíme se studenty rádi, a tak jsme vyrazili i v průběhu dvou zářiových dní se studenty oboru Bytový architekt, a to ročníku prvního a čtvrtého. Důvodem návštěvy byla končící výstava Vrchovina, krabatina, mrchovina, která se snažila shromáždit odkaz umělců žijících a tvořících na Vysočině v minulosti i dnes.

„Uzavření se do vlastního světa, hledání vnitřní samoty a spirituálních zdrojů je pro drsnou Vysočinu příznačné. Inspirativní tradici, ze které je možno čerpat a učit se, stanovili outsideři, kteří se postupně stali zásadními postavami našich kulturních dějin: Josef Florian, Jakub Deml, Bohuslav Reynek či Ivan Martin Jirous. Pro tvůrce spojené s mlhavou pahorkatou krajinou je společné radikální oddělení od kulturních center a odpor proti dobovému režimu. V hlubinách záhadné krajiny tak najdeme ukryty zahloubané solitéry s tvůrčím duchem, básníky i malíře, hudebníky a architekty, jejichž tvorba, která v sobě nese zastřené motivy existenciální tísně, by neměla zůstat zapomenuta.“

Výstavu jsme si pečlivě prošli, stejně tak i veškeré místnosti související s galerií, neopomněli jsme prozkoumat materiály použité v interiéru.

Poté následovala venkovní část exkurze, kde jsme prozkoumali i materiály exteriérové, a to přímo v kompletně obnoveném parku Stromovka v centru města. Rozsáhlé práce začaly na jaře minulého roku a zahrnovaly hlavně úpravu terénu, nové cesty, revitalizaci zeleně, nové hřiště i nový altán, kde své zázemí našla i kavárna. V prostorách Stromovky probíhá v letním období Letní platforma Humpolec, plná ochutnávek, hudby, přednášek i jiných kulturních akcí. Autorem projektu obnovy je humpolecká firma OK Plan Architects, která zvítězila ve veřejné architektonické soutěži vypsané městem v roce 2014. Město Humpolec jakožto investor uspořádalo ve spolupráci s autorem projektu i několik veřejných projednání, v rámci kterých se obyvatelé města mohli k navrhovaným změnám vyjádřit. Realizace prací byla v režii firmy Firesta – Fišer. Hlavním cílem obnovy centrálního parku bylo vylepšit, zbezpečnit a zpříjemnit tamní prostředí, a přilákat tak na Stromovku obyvatele i návštěvníky města k trávení volného času.

Cestou do coworkingového centra Spolu jsme si prošli město jako takové a ukázali jsme si nové realizace. V centru jsme si opět prošli interiér a vysvětlili jsme si, k čemu takovéto prostory slouží. Zároveň jsme nahlédli i do prostoru Rekreativní zahrady, kde se pořádají různé drobné tvořivé akce, koncerty či přednášky přes léto, či spíše se sem přesouvají z prostor coworkingu s teplou sezónou ven.

Před odjezdem autobusu nám zbylo ještě trochu času na kreslení v parku. Co jinak říci? Humpolec prostě jede!

Odkazy: 8smička

Stromovka Humpolec

Coworking Humpolec

REKREAtivní zahrada Humpolec

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace