Historie přenesená do dnešních dnů

Navštívili jsme legionářský vlak

Agendy:
 
Informační portál , Gymnázium, Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
14.11.2019 19:57
Poslední úprava:
 
před 4 lety

Začátkem listopadu 2019 dorazil do Světlé nad Sázavou legiovlak. Jde o velkolepý projekt organizovaný Československou obcí legionářskou. Ta vytvořil věrnou kopii legionářského vlaku z období let 1918 – 1920, kdy podobné vlaky operovaly v Rusku na Transsibiřské magistrále a tvořily základnu pro operace československých legií v Rusku. Vlak započal svou cestu po českých městech už na jaře roku 2015 a jeho cesta skončí v roce 2020, tedy 100 let potom, kdy se poslední legionáři z Ruska vrátili domů.

Legiovlak připomíná aktivity čs. legií i jejich zásluhy na vzniku samostatného Československa. My jsme vyslali ve středu 6. 11. tříleté obory a ve čtvrtek 7. 11. všechny třídy gymnázia. Každá skupina dostala svého průvodce (v replikách dobových uniforem), který nás po zhlédnutí úvodního videa provedl jednotlivými vagóny, kde jsem si mohli prohlédnou i osahat vystavené exponáty včetně vystavených zbraní. Během jedné hodiny tak studenti získali informaci o každodenním životě legionářů i o jejich nasazení v bojích na konci 1. světové války i v těsně po ní.

Akce byla zdařilým doplněním školní teorie o moderních dějinách našeho národa. Více ZDE

Foto Lenka Zadinová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace