Designéři za inspirací a znalostmi do Prahy

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
09.12.2019 09:59
Poslední úprava:
 
před 3 lety

Na podzim (21. 10. 2019) jsme se studenty vydali načerpat nové podněty do Prahy. První naše zastávka byla v Libni, kde jsme také již vyskočili z vlaku a pěšky se přesunuli do showroomu firmy Blum. Zde jsme měli přednášku na téma kování do kuchyní a ergonomie v plánování kuchyňské linky. Studenti si nejdříve vyslechli přednášku, pak měli možnost si jednotlivé druhy otevírání a pojezdů na vlastní oči prohlédnout a vyzkoušet.

„V našich nových reprezentativních prostorách Vám ukážeme, jak naše kování nejen vypadá, ale hlavně jak funguje přímo v nábytku při jeho používání. Proto je nábytek naplněný věcmi tak, jak to bude u vás doma. Pomůžeme Vám s orientací v sortimentu a představíme možnosti použití našeho kování. Nasbíráte inspiraci pro plánování nejen kuchyní, ale také obývacího, koupelnového nebo ostatního nábytku.“ Fa Blum Poté byli přizváni do zkušební části, kde měli možnost si svoji navrhovanou kuchyni poskládat z modulů na kolečkách. Zde tedy jasně vyplynulo, zda je jejich kuchyně prakticky navržená, zda všechno dohromady funguje, jak má, případně co je třeba opravit, doplnit, či přemístit.

Z Blumu jsme se tramvají vydali k výstavišti, kde probíhal Designblok. Pražský mezinárodní festival designu Designblok pro svůj dvacátý ročník vybral téma Oslava. Návštěvníky v prostoru Výstaviště Praha Holešovice čekal pohled do budoucnosti designu v podání českých i zahraničních účastníků. Oslava symbolizovala nejen výročí 100 let od založení Československa, které letos rezonuje kulturní sférou, ale i oslava dvaceti let Designbloku a ohlédnutí do jeho historie.

*„Designblok slaví 20 let a Česko slaví 100 let výročí vzniku samostatného státu. Je tedy důvod k oslavě. Milujeme design a jsme rádi, že se mu v naší zemi daří. Dvacet let jsme věnovali jeho propagaci, propojování českých designérů s mezinárodní scénou, navazování spolupráce mezi tvůrci a průmyslem. Letos chceme oslavit český design a jeho soudobou kvalitu. Zároveň věříme, že jsme vlastně teprve na začátku. A tak je letošní Designblok důkazem naší víry v dobrou budoucnost naší země,“ ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

V prostorách akce se bylo možno najíst, studenti tedy měli volno v rámci výstavních ploch. Po úvodním slově měli možnost si projít jak pavilon zasvěcený komerčním známějším firmám, tak i druhé křídlo věnované mladým návrhářům pracujícím na sebe nebo v malých uskupeních. „Nejvíce jsme obdivovali světla Prolicht, která připomínaay tvar barevných krychlí, připevněných na zdi. Dále stůl a další předměty, které byly z recyklovaného plastu.“* Studenti oboru

Obě části byly v tento den praktické. Návštěva ve studiu firmy Blum ukázala proces navrhování tak, aby pak vše dobře fungovalo. Designblok byl přínosný nejen v nepřeberném množství nápadů, ale i v tom, jak student může dále pokračovat a jaké má možnosti uplatnění.

Foto L. Slavíčková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace