Adventní čas a mikulášská nadílka

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium
Publikováno:
 
16.12.2019 08:24
Poslední úprava:
 
před 4 lety

Opět je tu Advent – v křesťanské liturgii se takto nazývá doba, jež předchází vánočním svátkům, tj. poslední 4 týdny před Štědrým dnem. Období radostného očekávání, těšení a rozjímání nahradila honba za co nejdražším dárkem, největším vánočním kaprem a nejkošatějším stromečkem. Tento čas je ale především spojen s řadou adventních zvyků, symbolů a svátků, které nám přinášejí mnoho okamžiků radosti. Vedle trhání barborek, výroby adventního věnce nebo pečení vánočního cukroví je to i mikulášská nadílka. V české tradici se mikulášská nadílka odbývala vždy v předvečer světcova svátku. Rozpustilé mikulášské maškary obcházely domácnosti, o čemž svědčí nejstarší zápisy pocházející již ze 14. století. Teprve později se změnily v nadílku dětem.

I letos 5. prosince se naši žáci oboru sociální činnost přestrojili za Mikuláše, anděla a čerty a vydali se za dětmi do světelských mateřských škol s nadílkou. Kromě balíčků se sladkostmi každé dítko dostalo i malý dáreček od našich žáků. V letošním roce se do výroby papírových sněhuláků zapojili kromě žáků sociálních oborů také žáci oboru aranžér pod vedením paní učitelky Karolíny Martínkové.

Děti v mateřských školkách měly připravené moc pěkné básničky nebo říkání, a proto nemuseli čerti nikoho odnést s sebou do pekla.

Foto J. Vilimovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace