Opět ukončen kurz keramiky v rámci UVČ

- další pokračování je nadosah

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, UVČ, Umělecké a řemeslné, Vyšší odborná škola, Výtvarné
Publikováno:
 
17.01.2020 10:58
Poslední úprava:
 
před 4 lety

V tomto školním roce od počátku října probíhal opět kurz keramiky pro dospělé, který je již tradičně pořádán v rámci univerzity volného času při naší škole. Tentokrát lekce navazovaly na předchozí z letního semestru školního roku 2018 – 19. Zaměření bylo na keramiku v průběhu ročních období, tentokrát označených „II.“ Jelikož kurz probíhal v zimním semestru, tak styl keramiky byl již předem jasný. Nejprve frekventantky kurzu vyráběly keramické výrobky s podzimní a halloweenskou tematiku a posléze samozřejmě zcela převládla tematika vánoční a novoroční.

Tentokráte se kurzu účastnilo celkem 12 frekventantek, některé již zavítaly po několikáté a byly tak ostřílenými „matadory“, jiné byly naprostými nováčky, ale velmi brzy do rozjetého vlaku nastoupily. Tematika byla tedy jasná, nejprve vznikaly keramické výrobky inspirované podzimem, například nejrůznější věnce s tvary listů, šípků, šišek…, lucerny ve tvaru dýní, hrušek, jablek a dalšího ovoce. Vánoční tematika byla zcela tradiční, adventními věnci počínaje, přes nejrůznější tvary svícnů a lampiček až po složité tvary postav svatého Mikuláše, čertů, andělů a figur z betléma. Techniky pro výrobu byly velmi rozmanité, snad nejvíce frekventantky používaly modelování z volné ruky a lepení z plátů.

Samozřejmě se využívalo i dalších technik, formování a lití do sádrových forem, řezání a modelování z kusu hlíny a další. Výrobky po prvním ohni neboli přežahu, který se většinou provádí v hodnotách od 750 až 850°C, byly opatřeny rozličnými dekory v různých technikách, glazurami, barvítky nebo také efektními tavenými skly. Druhý oheň neboli ostrý výpal se pak řídí vypalovací teplotou glazur, barev a barvítek, u nás nejčastěji v rozmezí 1100 – 1200°C. Většinu výrobků takto stihly tvůrkyně dokončit do Vánoc. Poslední předvánoční lekce byla 12. prosince. Úplné ukončení kurzu pak připadlo na 16. leden roku 2020, kdy byly frekventantkám předány zasloužené certifikáty o absolvování a splnění náplně kurzu.

Ale pozor!!! V žádném případě nekončíme! Kurz keramiky bude od února pokračovat v letním semestru, opět v sedmi dvouhodinových lekcích. Nyní bude zaměření na postavy, lepenou keramiku z plátů a modelovanou keramiku z jednoho kusu. Kurz bude nazván Figurální keramika. Začínáme 6. února 2020, ale kurz je bohužel v tuto chvíli již obsazen.

Předpokládáme, že kurzy keramiky budou pokračovat i ve školním roce 2020 – 21 a v dalších letech, proto kdo byste měl zájem o kreativní a invenční tvoření, tak se hlaste již nyní u lektorky kurzů Mgr. Aleny Ratajové (ratajova@akademie-svetla.cz) nebo u vedoucí UVČ Ing. Zdenky Šmídové (smidova@akademie-svetla.cz).

Doufejme, že se bude opět frekventantům náplň kurzu líbit a vyrobí mnoho krásných výrobků s velkou dávkou entuziasmu a potěší nejen sebe, ale i mnoho dalších lidí okolo.

Foto A. Ratajová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace