Zdařilé představení v Horáckém divadle

Naše první ročníky navštívily Jihlavu

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium
Publikováno:
 
16.02.2020 17:59
Poslední úprava:
 
před 4 lety

Ve středu 5. 2. 2020 jsme se s třídami 1. E a 1. G vydali vlakem do Jihlavy za kulturou. Naším cílem bylo jednak Horácké divadlo, v němž jsme zhlédli derniéru hry Obraz, jednak Oblastní galerie Vysočiny a výstava malíře a grafika Jana Híska v ní.

Do Jihlavy jsme dorazili s více než hodinovým předstihem, proto se někteří žáci odešli občerstvit do raději nejmenovaného řetězce, někteří z nás využili ochoty zaměstnanců divadla a zahřívali se již v předsálí divadla.

Hru Obraz napsala současná francouzská dramatička a herečka Yasmina Reza. V Horáckém divadle ji nastudoval režisér Mikoláš Tyc s herci Zdeňkem Stejskalem, Stanislavem Gerstnerem a Františkem Mitášem v rolích kamarádů Marka, Borise a Ivana. Boris, úspěšný zubař, si koupí za sumu 100000 euro obraz od slavného malíře. Problém je v tom, že obraz je bílý a na něm jsou prý bílé linky. Marek až příliš upřímně ohodnotí dílo vulgárním výrazem, Ivan, trochu slaboch, raději tvrdí, že se mu obraz docela líbí. Roztočí se kolotoč vzájemných obviňování, až si přátelé řeknou i to, co zřejmě v sobě potlačovali, aby své kamarády neztratili. Paradoxně snad díky tomu má jejich přátelství šanci. K závěru komedie je dobré naznačit, že obraz bílý nezůstane.

V Oblastní galerii Vysočiny jsme si prohlédli výstavu umělce Jana Híska nazvanou Ostrov v lese, pojmenovanou podle jednoho z hlavních pláten (Ostrov). Inspirací byla pro autora příroda, hlavně les, Vysočina, rozvíjí motivy úkrytu, ticha, vzdálenosti, tajemna. Ač nejsme odborníci, museli jsme ocenit specifické kouzlo a tajemnost, které jednak fascinují, jednak nutí přemýšlet a popustit uzdu fantazii.

Po kulturním vyžití jsme plánovali občerstvení a nákupy, ale ostrý a studený vítr nás zahnal do vlaku již v 13, 30 a za hodinku jsme již vystupovali ve Světlé nad Sázavou. Protože se nám zejména zhlédnutá hra velmi líbila, už se těšíme na další výlet za kulturou.

Foto M. Pavlíková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace