Co vše jde tisknout? Co třeba keramika?

3D tiskárna na keramiku v praxi

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
26.02.2020 09:36
Poslední úprava:
 
před 4 lety

Kdyby mi někdo před pár lety – jako zkušenému keramikovi – řekl, že budu jednoho dne tisknout na tiskárně hrnečky, bral bych to jako špatný vtip. Tohle trochu zvláštně znějící science fiction se v dnešní době stává mnohem víc realitou, než bychom si kdy mysleli.

Naše škola, Uměleckoprůmyslová akademie Světlá nad Sázavou, se snaží jít s dobou. A proto jsme si v našem pravidelném projektu „odborník z praxe“ pozvali do školy jedny z mála, kdo se tomuto tématu věnují. Patrik Flégr a Lenka Krchová nám 10. 2. 2020 na toto téma připravili krátkou ukázku v podobě přednášky o 3D tisku keramiky a následný workshop. Na workshopu si studenti mohli na vlastní kůži vyzkoušet s touto technologií zacházet.

První část byla věnována návrhu a tvorbě 3D modelu určeného pro tisk keramiky. Studenti výtvarných oborů si tak pomocí online softwaru 3Dpottery vytvořili pod vedením odborníků proporčně správný tvar. Ten byl následně v druhé části workshopu vložen do připravené a speciálně k tomu přizpůsobené 3D tiskárny na keramiku. Všichni pak byli překvapeni, jakou rychlostí tiskárna umí pracovat. Netrvalo dlouho a hotový předmět byl na světě. Většina studentů své návrhy stačila vytisknout, bohužel materiál (speciálně upravená hlína pro 3D tisk) není nekonečný.

Štěstí je, že jsme na další 3D tisk keramiky nemuseli čekat dlouho. Následující týden 18. 2. 2020 jsme v experimentech s hlínou pokračovali. Tentokrát jsme všechen materiál z minulého týdne měli vypálený. Čekal na další velmi zajímavou techniku – americké raku. Při té se pálí keramika ve venkovní peci a následně se vhazuje do dřevěných pilin. Zde povrchová glazura do sebe absorbuje uhlík uvolněný žárem. Glazura se pak barví do jedinečných a neopakovatelných barev. Samozřejmě nechyběl ani samotný 3D tisk, kdy studenti opět tiskli z keramické hmoty.

Jako velkou výhodu naší školy vidím i v ochotě jednotlivých pracovišť vzájemně spolupracovat. Nám vyšla vstříc školní huť. Právě na huti jsme realizovali poslední část workshopu. Do 3D tištěných prstenců bylo po předehřátí foukáno sklo. Vzniklo tak několik zdařilých objektů připomínajících tento jedinečný workshop.

Foto M. Franče

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace