Zápas o lidskou důstojnost

Do Prahy za kulturou

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
03.03.2020 07:11
Poslední úprava:
 
před 4 lety

Naše další cesta za kulturou vedla 27. února 2020 do Prahy, do Divadla Pod Palmovkou. Akce se zúčastnily třídy 2. G a 2. E vedené p. uč. Zadinovou a p. Kotěrovou a třída 3. E s p. uč. Pavlíkovou. Za nemocné žáky zaskočili i studenti z jiných tříd. Od 10 hodin jsme zhlédli představení Bezruký Frantík autorů Tomáše Dianišky a Igora Ozoroviče.

Bezruký Frantík se narodil na počátku 20. století v malé vesničce v Orlických horách jako František Fiala. Při svém postižení měl štěstí – maminka ho vychovávala k samostatnosti, učitel na základní škole mu nechal vyrobit speciální pracovní stůl, aby Frantík mohl psát a dělat i další činnosti nohama, pak se dostal i do Jedličkova ústavu, kde ho také vedli správným směrem. I díky své houževnatosti a velké píli slavil Frantík úspěch i v Americe, osamostatnil se a kromě jiného v Rožnově pod Radhoštěm otevřel výletní kavárnu. Jezdil po Brně (tam provozoval tiskárnu) v autě řízeném pouze nohama. Zažil i mnohé ústrky, ale nikdy se nevzdával, napsal několik knih, neztrácel optimismus a celý život se řídil heslem Chci, a proto umím.

V Divadle Pod Palmovkou vzniklo stejnojmenné představení pod kolektivní režií zúčastněných herců, označované jako „černo-černá groteskní komedie. V roli Frantíka exceluje Jakub Albrecht, nominovaný za tuto roli na nejlepší Mužský herecký výkon v Cenách divadelní kritiky 2019, autoři (a herci) Tomáš Dianiška a Igor Ozorovič získali nominaci v kategorii Poprvé uvedená česká hra 2019. Naše studenty hra určitě zaujala, ale někteří pochybovali nad smysluplností některých scén. Rozhodně je to hra působivá a velmi potřebná. Zápas o lidskou důstojnost by se neměl nikdy vzdávat. Pod doznívajícími dojmy z představení a vlivem nepříjemného počasí jsme další program (prohlídku historických částí Prahy) zkrátili, trochu se občerstvili a ve dvou skupinách (ve 14 a 15 hodin) odjeli zpátky do Světlé.

Foto M. Pavlíková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace