Návštěva z partnerské školy v Moskvě

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
16.03.2020 08:51
Poslední úprava:
 
před 13 dny

V minulém roce se na nás obrátil Klub mladých diplomatů z moskevské školy „Žar-ptica“. Vedoucí klubu Vladimír Juščenko nám vysvětlil, že jejich škola spolupracuje s MGIMO (Moskevský institut mezinárodních vztahů) a jejich klub existuje již 3 roky. Za čas jeho fungování děti poznaly kultury i tradice různých zemí: Běloruska, Itálie, Řecka, Německa, Srbska, Alžírska, Maďarska, Japonska, Vietnamu, Rakouska i dalších. V tomto školním roce se chtějí věnovat historii, kultuře i tradicím České republiky, a proto chtějí spolupracovat i s naší školou.

V této všeobecné škole se učí děti od 1. do 11. třídy. Kromě diplomatického oboru ve škole mají nepovinné kroužky: choreografii, zpěv, sbor, orientální kresbu, recitaci a hudební divadlo. Jejich děti se několikrát účastnily ruských i mezinárodních konkurzů i festivalů.

Vladimír nabídl našim žákům možnost psát si spolu a blíže se seznámit. My jsme ten nápad podpořili a realizovali jsme ho v dalších týdnech a měsících. Studenti se začali seznamovat a komunikovat pomocí emailu nebo sociálních sítí a psát si v ruském jazyce. Z počátku se naši studenti styděli psát, ale s menší podporou a vedením jsme se po roce dopracovali až do 20. února 2020, kdy k nám naši ruští přátelé přijeli na návštěvu a setkali jsme se osobně. Jejich návštěva byla propojena s dnem mezinárodní komunikace a zahrnula besedu, prohlídku areálu školy a jejích částí a nakonec divadelní vystoupení jak našich, tak ruských žáků. Na závěr jsme dokonce dostali pozvání k návštěvě Moskvy.

Vyjádření moskevských studentů (překlad z RJ):

20. února tohoto roku navštívila naše delegace Klubu mladých diplomatů moskevské školy ,,Žar-ptica‘‘ nádherné české město Světlá nad Sázavou. Bylo pro nás velmi zajímavé navštívit toto místo, protože se jednalo o první setkání s českými studenty. Po příjezdu jsme se seznámili se studenty a absolvovali jsme prohlídku jejich školy. Studenti zde ovládají širokou škálu profesí. Navštívili jsme huť, brusírny a sledovali výrobu keramických výrobků. Viděli jsme, jak se vyrábí vázy, misky, sklenice, malé sochy, džbány nebo vitráže. Byli jsme ohromeni talentem a schopnostmi studentů. Po prohlídce nám ukázali velmi zajímavou prezentaci o gymnáziu, českých tradicích, českém jídle a zazpívali nám krásné české písně. Následná pohádka ,,O Červené Karkulce‘‘, kterou nám zahráli studenti, nás velmi rozesmála, přestože byla v českém jazyce a její interpretace byla velmi neobvyklá. Po krátké polední přestávce jsme předvedli prezentaci o našem Klubu mladých diplomatů a zahráli jsme naši pohádku ,,Čert a zlá bába‘‘.

Před odjezdem jsme navštívili místní zámek, kde se nachází muzeum skla. Byla to pro nás velmi neobvyklá cesta do světa skla, porcelánu a keramiky. I když jsme zjistili, že je zámek přes zimu uzavřený, byli jsme moc rádi, že jsme se tam mohli podívat. Nechtělo se nám odjet, protože jsme poznali nové přátele a zažili mnoho pozitivních emocí.

Jménem celé delegace chci poděkovat řediteli školy Ing. Martinu Kubínovi, který nám pomohl při organizaci zájezdu, a paní učitelce Ing. Valerii Pertlové, která s námi strávila celý den a překládala nám prohlídku ateliérů a zámku z češtiny do ruštiny. Moc se těšíme na další setkání a doufáme, že české děti přijedou i k nám do Moskvy. Budeme rádi, když vás zase uvidíme. Bylo nám u vás opravdu nádherně!

O svůj názor se podělili i žáci ze světelského gymnázia:

Tento čtvrteční program byl plný zajímavých informaci. Dozvěděli jsme se mnohé o zvycích, kultuře a vzdělávání v zahraničí – konkrétně z Francie, Španělska, Itálie a Ruska. Byla to skvělá příležitost, jak si procvičit konverzaci v anglickém i ruském jazyce. Přece jen je něco jiného mluvit ve škole o hodině anebo takto volně a spontánně, prakticky o čemkoliv. Vedle této zkušenosti jsme si odnesli i nová přátelství. Dlouho očekávaný příjezd ruských studentů nás nijak nevyvedl z míry, jelikož jsme s nimi byli v kontaktu na sociálních sítích. Po přivítání a představení jsme je provedli po naší škole, ateliérech nebo huti, kterou viděli poprvé v životě a byli z ní nadšení. Na odpoledne si pro nás ruští studenti připravili program, který byl úžasný. Jejich tradiční ruské písně i tance zaujaly všechny přítomné a kostýmy dodaly vystoupení ještě větší šťávu. Studenti byli velmi sympatičtí a dokonce nám přivezli i dárky, například sladkosti nebo tradiční ruské hračky jako třeba dřevěnou matrjošku.

Celkově tedy hodnotíme akci jako velmi přínosnou. Jsme moc rádi, že jsme se tohoto projektu mohli zúčastnit, a byli bychom rádi, kdyby se podobné návštěvy zahraničních studentů v naší škole mohly opakovat i v budoucnu.

Související článek

Foto J. Kořínek