Nová podoba ceny Hlávkovy nadace

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
09.06.2020 09:44
Poslední úprava:
 
před 4 lety

Sochařka a medailérka MgA. Tereza Eisnerová, která na Uměleckoprůmyslové akademii působí jako vedoucí oboru Výtvarné zpracování kovu a drahých kamenů, má za sebou již celou řadu realizací pro Pražskou mincovnu, Českou mincovnu i Českou národní banku.

V nedávné době pro nadaci „Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových“ navrhla novou podobu medaile, udělované za výrazný přínos ve vědě, umění a slovesnosti. Nová medaile nahradí doposud udělovanou cenu, navrženou významným medailérem ak. soch. Michalem Vitanovským a s jejím užíváním se počítá pro nadcházejících dvacet let.

Medaile o průměru 60 mm je provedena v patinovaném tombaku (slitina mědi a zinku) a realizována byla pražskou firmou Triga – K. Avers medaile zpodobňuje zakladatele nadace, významného architekta a mecenáše Josefa Hlávku (1831–1908). Portrét je doplněn textem s plným názvem nadace a v negativu vyvedenou Hlávkovou signaturou. Revers představuje symetrickou kompozici s dominantním osovým motivem sloupu s korintskou hlavicí a detailem stropu, sklenutéto sklípkovou klenbou. Tento architektonický motiv je převzat z interiéru nemocniční kaple porodnice Na Františku, jedné z nejvýznamnějších Hlávkových realizací v Praze. Jeho použití odkazuje nejen k Hlávkovu architektonickému dílu, ale analogicky též k opoře, jíž byl coby mecenáš četným českým tvůrcům a jež je, prostřednictvím nadace, i nadále poskytována pro rozvoj vědy, literatury i výtvarného umění.

Blahopřejeme autorce k významné realizaci!

Foto T. Eisnerová, M. Škubal

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace