Zámecký sklářský den

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
18.06.2020 07:44
Poslední úprava:
 
před 4 lety

Letošní rok je na Vysočině věnován sklářům. V rámci „Vysočiny sklářské“ se koná (po nucené odmlce) opět mnoho akcí z této oblasti.

Na světelském zámku se 13. června 2020 uskutečnila velkolepá akce „Zámecký sklářský den“. V dopoledních hodinách se zároveň konalo několik souběžně probíhajících výstav a akcí – vernisáž výstavy „Sklo mluví skrz staletí“ a výstava děl vzešlých z šesti ročníků sympozia broušení skla společnosti Bohemia Machine.

Součástí dne byl také křest plastiky „Pocta sklářům“ a výstava výtvarníků z celé České republiky s názvem „Když dva dělají totéž, není to totéž“. To vše bylo spojené se sklářským jarmarkem. K vidění bylo a je samozřejmě i pět zámeckých stálých expozic.

K sobotnímu programu patřila i prezentace sklářských výtvarníků a skláren z celé republiky, a to především z Vysočiny. Ze skláren se prezentovala například firma Brokis a sklárna Janštejn, která se zaměřuje na osvětlovací sklo. Představovala na sklářském dni svá ikonická osvětlení – Muffins a kolekci Balloons. Další se svou tvorbou prezentovala Huť Anna z Bělé u Ledče nad Sázavou. Vytváří například repliky barokního skla původními metodami.

Vernisáž výstavy „Sklo mluví skrz staletí“ je nainstalována mezi vitrínami s historickým sklem. Tam jsou umístěny umělecké objekty našich nejlepších sklářských výtvarníků.

Z naší Uměleckoprůmyslové akademie zde vystavují paní Martina Janáková se svým manželem, světově proslulým výtvarníkem Františkem Janákem (je absolventem naší školy), hlavní výtvarník školy Milan Krajíček, Aleš Jírovec a Jaroslav Kadlec.

Na počátku dne se konal křest plastiky „Pocta sklářům“. Jedná se o sklářskou galaxii s řadou planet, která je vytvořena sklářskými výtvarníky dle návrhu havlíčkobrodského malíře a skláře Jana Exnara. Skládá se z více než stovky skleněných koulí, část z nich je autorskými díly výtvarníků Jana Exnara, Petra Hory, Lukáše Jabůrka, Františka Janáka, Jiřího Pačinky a dalších. Každá koule reprezentuje jednu sklárnu, jednoho výtvarníka a poukazuje na zrod foukaného skla ze skleněné baňky. Některé koule jsou barevné, broušené, různě zdobené. Instalace této plastiky je k vidění na zámeckém nádvoří.

Slavnostní zahájení bylo v rukou majitelky zámku paní Heleny Degerme a představitelů kraje v čele s hejtmanem MUDr. Jiřím Běhounkem.
Při sklářském jarmarku na nádvoří byly připraveny i sklářské dílny, kde bylo možné si vyfouknout skleněné perly, malovat na sklo nebo přímo malovat sklem.

Výstava děl vzešlých z šesti ročníků sympozia broušení skla společnosti Bohemia Machine měla i vyhodnocení svého 6. ročníku GCWC 2020 (Glass Cutting World Cup). V hodnotící komisi zasedli například již zmíněný František Janák a Konstantin Valchev z New Bulgarian University. Právě tato škola je partnerskou školou naší akademie. Konstantin Valchev má k naší republice úzký vztah, neboť je absolventem VŠUP v Praze.
Zámecký sklářský den měl úžasnou atmosféru. Zbývá jen si přát, aby bylo takových akcí více a naše akademie měla na nich kvalitní reprezentaci, tak jako tomu je letos.

Vyhodnocení 6. ročníku GCWC 2020 (Glass Cutting World Cup) – kategorie Ruční broušení/povin­ná tvorba

  1. místo: Daniel Vágner (Skalice u České Lípy)
  2. místo: Miroslav Žatečka (Světlá nad Sázavou)
  3. místo: Aleš Zvěřina (Nový Bor)

    Foto A. Ratajová, L. Zadinová, M. Krajíček

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace