ATELIÉR PRŮMYSLOVÉHO DESIGNU VYVÍJÍ NOVÝ DESIGN KALKULAČEK

VE SPOLUPRÁCI S FIRMOU MORAVIA CONSULTING S.R.O.

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
19.06.2020 09:43
Poslední úprava:
 
před 4 lety

Na podzim roku 2019 se nám naskytla zajímavá příležitost: oslovila nás firma Moravia Consulting s.r.o. se sídlem v Brně, která je mezinárodním distributorem kalkulátorů, s nabídkou spolupráce na vývoji nového designu krytu kalkulačky.

Přijali jsme tuto výzvu a v rámci ateliérového zadání jsme se pustili se studenty Ateliéru designu do tohoto velmi zajímavého, ale přitom nelehkého úkolu vytvořit funkční, ergonomicky vyhovující a zároveň poutavý produkt.

První setkání se zástupcem jmenované firmy panem Romanem Malým se uskutečnilo na půdě naší školy, v Ateliéru průmyslového designu, společně s vedoucí ateliéru Martinou Klimošovou a jejími studenty a s učitelem PC grafiky a 3D modelování Ondřejem Rezlerem, který se na naší škole zabývá technologií 3D tisku. Požadavky firmy na zpracování projektu byly zcela konkrétní: vymyslet design krytu stolního kalkulátoru s využitím dodaných vnitřních součástí a vytvořit funkční model, který bude vyroben technologií 3D tisku z plastového filamentu. Prezentace projektu měla být představena formou elektronického portfolia obsahujícího zpracovaný návrh kalkulačky v 3D modelovacím programu a barevné vizualizace produktu.

Studenti začali zpracovávat návrh krytu kalkulačky formou prvních skic a představ o tom, jak bude „karoserie“ kalkulátoru z hlediska konstrukce tvaru fungovat. Bylo potřeba vyřešit veškeré uchycení vnitřních komponentů (jako je display, solární panel, elektronické zapojení, zajištění klávesnice) ve skořepině krytu a sesazení celého krytu co nejjednodušším způsobem tak, aby se dala kalkulačka jednoduše sestavit a rozebrat např. kvůli výměně baterie.

Když byla tato představa jasná, musely se připravit podrobné technické výkresy, protože podle nich studenti vytvářeli přesný model kalkulačky v 3D modelovacím programu. Každý komponet, každý detail se musel vymyslet tak, aby jeho výroba 3D tiskem byla pokud možno co nejjednodušší. Důležitá byla také volba vhodného materiálu i teploty jeho zpracování při tisku. Plastový filament pro tisk je různého druhu – PLA, PETG, ABS apod. a musí se zvolit ten nejlépe vyhovující složitosti daného tvaru a eventuálně jeho následnému povrchovému zpracování, jako je broušení, leštění nebo lakování. Museli jsme respektovat způsob tisku jednotlivých komponentů: některé se tiskly jednoduše bez pomocných vzpěr, jiné naopak vyžadovaly tisk s podporami a takový výstup z tiskárny musel vydržet odstranění podpor, aniž by se komponent poškodil. Svou roli také hrála velikost a složitost tvaru, který se měl tisknout.

Pokusů i omylů bylo několik: některé komponenty během realizace bylo potřeba ještě upravit a lépe uzpůsobit technologii 3D tisku, než se podařilo dosáhnout očekávaného výsledku. Kryty kalkulaček jsme tiskli ve škole na nově pořízené tiskárně téměř měsíc.

Práci na realizaci kalkulaček provázely částečně obavy z toho, že se byť i dobře vymyšlené návrhy nepodaří tiskem zrealizovat, ale po několika zdařilých i nezdařilých pokusech převážila vytrvalost a víra ve zdárné dokončení díla, což se nakonec podařilo.

V letošním školním roce tak vznikly čtyři maturitní práce poprvé zrealizované v našem ateliéru technikou 3D tisku. Studenti se s úkolem velmi dobře vypořádali a sami jej vnímali jako výzvu vyzkoušet si v praxi tuto v současné době velmi používanou technologii v rámci konkrétního zadání firmy. Všechny získané zkušenosti během práce na tomto projektu přinesly nakonec radost a obohacení studentům i jejich pedagogům.

Foto M. Klimošová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace