ŠEST LET KERAMICKÉHO KURZU V RÁMCI UNIVERZITY VOLNÉHO ČASU

Agendy:
 
Informační portál , UVČ, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
19.06.2020 09:51
Poslední úprava:
 
před 4 lety

V letošním roce kurz keramiky pro dospělé v rámci univerzity volného času dospěl již do šestého roku svého trvání. Uskutečnilo se tedy celkem 12 semestrů a každý byl trochu jinak zaměřený, ale stále na keramickou tvorbu. Za celou dobu trvání od roku 2014 se v kurzu vystřídalo přes 140 frekventantů, z toho 45 navštěvovalo kurz opakovaně a 8 se jich zúčastnilo více jak osmkrát. Všechny kurzy však měly doposud jedinou lektorku, a to Mgr. Alenu Ratajovou.

Kurzy byly různě zaměřené. Počátky byly jednoduchým vytvářením převážně užitkové a dekorativní keramiky, účastníci zvládali modelování, bednění a svinování. Postupně se přidávaly další oblasti, například poměrně náročné vytváření na hrnčířském kruhu, formování a lití do sádrových forem. Zabývali jsme se i výrobou keramických šperků či figurek a reliéfů aj. Z dekoračních technik se uplatnila malba a sgrafito pod glazuru, tzv. engoby, malování speciálními glazurami a barvítky, i různé efektní a experimentální techniky. Keramika se glazovala různými glazurami a postupy, jako je namáčení, polévání, ruční a strojní stříkání, dále se používaly oxidy kovů k zatírání výrobků. Tematika tvorby je velmi různorodá. Vlastně co člověk, to osobitý keramik.

O kurz je stále velký zájem, až takový, že se nemohou přijímat všichni zájemci a musí se na místo čekat. Kvůli karanténě a uzavření škol budeme hned v září v příštím školním roce nahrazovat neproběhlé lekce z 12. semestru a v říjnu začneme pracovat v novém keramickém kurzu.

Foto A. Ratajová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace