Návštěva děkanského kostela sv. Václava ve Světlé nad Sázavou

Agendy:
 
Informační portál , Gymnázium
Publikováno:
 
22.12.2020 09:43
Poslední úprava:
 
před 3 lety

V adventní době 17. prosince 2020 vyslechly studentky závěrečného ročníku gymnázia velice zajímavou a hlavně poutavou přednášku Mgr. Pavla Jägra ve zdejším kostele sv. Václava. Výklad spojený s prohlídkou byl zaměřen na historii a umělecký odkaz tohoto chrámu.

Světlá nad Sázavou je prvně doložena roku 1207 a již tehdy tu stál kostel. Tato sakrální stavba s věží vysokou 35 m je dominantou náměstí Trčků z Lípy. Byla postavena v raně gotickém slohu jako jednolodí ve tvaru kříže, poté za Buriana III. Trčky z Lípy r. 1569 přestavěna renesančně a při barokní přestavbě r. 1735 za hraběnky Černínové rozšířena o dvě boční lodě. Historický mobiliář je převážně barokní. Zajímavostí je i šest velkých obrazů Ignáce Raaba ze sedleckého kláštera, které byly původně připisovány slavnému Petru Brandlovi.

Přednáška se studentkám moc líbila a zcela určitě jim prohloubila jejich poznatky z regionálních dějin a dějin výtvarného umění.

Foto Natálie Laňková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace