Zdeněk Loudát vystavuje v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

„Úhel pohledu – obrazy olejem a akvarelem“.

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Vyšší odborná škola, Výtvarné
Publikováno:
 
02.06.2021 08:18
Poslední úprava:
 
před 3 lety

V nestálém počasí líného sobotního odpoledne dne 29. května 2021 jsem se vydala na avizovanou výstavu mého mnohaletého kolegy Mgr. Zdeňka Loudáta, která se koná ve výstavním sále Muzea Dr. Aleše Hrdličky v hlavní budově na Horním náměstí v Humpolci. Již dopoledne jsem se dočetla na FB, že výstava byla nainstalována a zahájena. V brzkém odpoledni mě přivítal liduprázdný výstavní sál, a tak jsem měla dostatek času a prostoru si v klidu výstavu prohlédnout. Výstavní sál je střední velikosti a nebývá problém pro vystavující jej zaplnit. Tak tomu je i v případě této výstavy. Po stěnách sálu jsou zavěšeny obrazy s různou tematikou, které jsou malovány především olejomalbou a akrylem.

Při vstupu do sálu je uveden krátký životopis pana Loudáta, který je zaměřen na jeho výtvarnou tvorbu. Tato výstava je nazvána příznačně jako „Úhel pohledu – obrazy olejem a akrylem“. V životopisu se uvádí, že autor se narodil právě v Humpolci, ale celý život žije v okolí Melechova a zde i tvoří. Inspiraci čerpá z přírody a životních postřehů, ale poslední dobou více popouští uzdu fantazii, citu a nahlíží různě na svět a život – a proto nese výstava právě tento název „Úhel pohledu“. Postřehy a vjemy jsou vložené právě do obrazů.

Zdeněk Loudát začínal prací se sklem a postupem času došel k malování. Také patřil mezi žáky akademického malíře Josefa Sasky. Výstava tvoří průřez jeho malířskou tvorbou, obsahuje nejrůznější zátiší, krajinomalby, veduty, fantazijní obrazy a další. Jak jsem se dočetla v profilu kolegy Loudáta, tak své realistické obrazy krajin a obcí maluje hlavně dle fotografií, které si sám nafotí, ale na odlehlých a klidných místech rád pracuje právě tam, tedy přímo v plenéru.

Mně osobně nejvíce zaujaly malby lesa a zvlněné krajiny – krabatiny, ale také obrazy pro mě známých míst z okolí Lipnice nad Sázavou a Dolního Města. K těmto malbám nepotřebuji ani popisky. A je také faktem, že jsem je ve většině případů vůbec nemusela číst. Názvy mě zajímaly pouze u fantazijních pra­cí.

A celkový dojem? Krásná a milá výstava, která potěší nejednoho příznivce našeho kraje. Zdeněk má můj obdiv, že dokáže jako amatérský výtvarník uspořádat takto hodnotnou a především ucelenou výstavu, která bezesporu potěší, a to nejen v sobotním odpoledni. Když budete mít cestu do Humpolce nebo pojedete jen okolo, tak si udělejte čas a výstavu navštivte. Určitě to stojí za to a nebudete litovat, naopak budete potěšeni z nevšedního kulturního zážitku.

Pro ty, které by zajímala více tvorba pana Loudáta, mám informaci, že má svoje webové stránky, na nichž prezentuje své malířské práce. A zde se můžete najít mnoho dalších zajímavostí ohledně jeho samého a samozřejmě i jeho tvorby.

Otevřeno je:

Ve všední dny – 8.00 – 12.00, 13.00 – 16.00

V sobotu a neděli – 10.00 – 12.00, 13.00 – 16.00

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Horní náměstí 273 (hlavní budova)

Tel.: +420 565 532 115

Infohumpolec.cz

Další informace ZDE

Foto A. Ratajová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace