Jsou připraveni pro praxi

Praktická závěrečná zkouška ošetřovatelů

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní
Publikováno:
 
14.06.2021 12:45
Poslední úprava:
 
před 3 lety

Složitá epidemiologická situace se dotýká nás všech, jelikož ovlivňuje dění kolem nás. Stejně tak se promítla i v konání praktických závěrečných zkoušek oboru Ošetřovatel. Žáci nemohli téměř celý třetí ročník navštěvovat zdravotnická a sociální zařízení, kde běžně probíhají odborné praxe a kde se praktické závěrečné zkoušky za normálních okolností konají. V letošním roce byla povolena úprava jednotného zadání závěrečných zkoušek, kdy jsme pozměňovali především časovou dotaci zkoušky, podmínky kladené na prostředí a samotnou péči o nemocné.

Zkoušku ve dnech 10. 6. a 11. 6. 2021 ve cvičném ošetřovatelském pokoji skládalo 11 budoucích ošetřovatelů. Ti dostali zadání na téma „Individuální ošetřovatelská péče o nemocného s poruchou soběstačnosti“. Vytvořili kazuistiku nemocného a své znalosti a dovednosti předváděli na figurantkách. Veškerý postup péče a prováděné úkony komentovali a zdůvodňovali.

V modelové situaci uplatňovali komplexní holistický přístup, hodnotila se komunikace s nemocným, celková péče o něj a vhodné saturování jeho potřeb. Dalším kritériem bylo dodržování zásad bezpečnosti při manipulaci s nemocným. Žáci např. upravovali lůžko s nemocným či bez něj, polohovali nemocného, přesouvali ho z lůžka na židli a obráceně, měnili inkontinentní pomůcky a starali se o pohodlí pacienta či klienta.

Všichni žáci se zadání zhostili velmi dobře a bylo nám potěšením jim poblahopřát k úspěšnému zvládnutí praktické závěrečné zkoušky.

foto O. Blažková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace