Přínosná spolupráce se světelskou knihovnou

Paní knihovnice v roli odborníka z praxe

Agendy:
 
Informační portál , Gymnázium
Publikováno:
 
28.06.2021 11:47
Poslední úprava:
 
před 3 lety

Jednou z možností, jak dosáhnout na dotace pro školy, je zapojit se do projektu Odborník z praxe. Naše školu tuto možnost využívá dlouhodobě, o řadě podobných aktivit jsme již informovali.

Já jsem se na jaře letošního roku rozhodla oslovit s nabídkou paní Jiřinu Rožeňskou ze světelské knihovny. Probraly jsme možnosti, jak obohatit výuku gymnazistů, a sestavily jsme plán projektu. S realizací jsme začaly ještě v době pandemické, proto naše první setkání proběhlo formou online besedy.

Žáci se seznámili formou besed s aktivitami knihoven obecně, s knihovními katalogy, mezinárodním desetinným tříděním, řeč byla také o historii písma a knihoven, o podobách psaných textů od starověku po současnost. Dostali jsme se i k technikám práce s odbornou literaturou, hovořili jsme o problematice autorského práva a pravidlech citace cizích zdrojů.

Po ukončení distanční výuky za námi paní Rožeňská mohla zavítat přímo do třídy. A protože se chceme na podzim věnovat i tematice holocaustu, dozvěděli se žáci o historii židovské komunity u nás od středověku po dnešek a o svébytné židovské kultuře a náboženství.

V červnu jsme konečně mohli i my zavítat přímo do knihovny. Poslední akcí projektu byla beseda realizovaná 24. června 2021. V první hodině nás pracovnice knihovny Zuzana Kalfusová seznámila s knihovním fondem, s tím, jak vyhledávat v knihovním katalogu a jak se orientovat v prostoru knihovny. Mnozí žáci, kteří byli v místní knihovně poprvé, se hned také zaregistrovali jako čtenáři.

Následovala druhá hodina, v níž nás paní Jiřina Rožeňská seznámila s titulem Na seně mladého nadějného autora Vojtěcha Rauera, který je původem z Vysočiny, dokonce přislíbila možnost besedy s ním v podzimních měsících.

Celý projekt byl tedy zdárně završen, ale v novém školním roce budeme pokračovat druhým cyklem. Už teď se na setkávání se světelskými knihovnicemi těšíme.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace