SKLÁŘSKÝ WORKSHOP 2021

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
13.07.2021 10:21
Poslední úprava:
 
před 3 lety

V týdnu od 14. do 20. června se na naší škole konal Česko-rakouský sklářský workshop 2021. Workshopu se účastnilo několik umělců z kraje Vysočina, Jihočeského kraje a Dolního Rakouska. Tvořilo se zejména na školní sklářské huti, která byla pro veřejnost otevřena od pondělí do pátku od 8:00 do 15:00 a každý den byla pořádána v 14:00 komentovaná prohlídka.

Za Jihočeský kraj se workshopu účastnili Petr Jánský a Kateřina Karlovcová. Petr Jánský je sklář, který se zaměřuje na broušení skla. Na huti si podle svých představ nechal vyfouknout skleněné tvary, které připomínaly slzu a následně je opracovával sám na brusírně. Kateřina Karlovcová navrhla na huti roztočené skleněné talíře, na které následně malovala portréty klasickými olejovými barvami. Její práce byla velmi inovativní a originální.

Vysočinu zastupovali celkem 4 výtvarníci. Alena Matějka vytvarovala skleněnou bublinu s použitím barevných rubínů, kterou následně podélně rozřízla pomocí diamantové pily. Tím vznikly originální skleněné misky. Dalším výtvarníkem byla Veronika Dubnová, která zkombinovala designový skleněný poklop s lidským embryem vytvořeným technikou pate de verre. Aleš Jírovec tvaroval sklo bez sklářské formy, tedy volně foukané sklo tvaroval pouze dřevěnými kolíky. Vznikly tak skleněné mísy a vázy, které měly asociovat krásu žhavého skla. Posledním účastníkem workshopu byl Milan Krajíček. Ve svém prvním projektu navázal na svou předešlou tvorbu, kdy vycházel z tradičního brusu trojhránku a tento reliéf pak odléval přímo do sklářského písku.

Dolnourakouský kraj byl zastoupen Sabine Müller-Funk, ta však nakonec nemohla dorazit ze zdravotních důvodů.

Každý výtvarník, který se workshopu zúčastnil, měl na huti svůj výstavní panel, kde byla prezentována předchozí tvorba a stručný životopis. Součástí panelu pak byly i kresby konkrétních návrhů, které pak každý výtvarník společně se skláři realizovali. Vzniklá díla budou vystavena od září do konce roku v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

Workshop doprovázel probíhající česko-rakouské výstavy uměleckého skla a designu

  • Element sklo: Matérie fantazie v Oblastní galerii v Jihlavě a historického sklářství
  • Element sklo: Historie za sklem na hradě Ledeč nad Sázavou.

Další informace na www.sklonavysocine.cz

Sklářský workshop byl pořádán v rámci projektu mezinárodní kulturní platforma I-CULT, který je financován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG V – A Rakousko – Česká republika.

Foto H. Kotěrová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace