POJEĎTE S NÁMI NA VÝSTAVU AMEDEA MODIGLIANIHO

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Vyšší odborná škola, Výtvarné
Publikováno:
 
09.11.2021 08:40
Poslední úprava:
 
před 2 lety

Na začátku prosince 2021 by škola dle zájmu mohla uspořádat tradiční poznávací zájezd do rakouské metropole Vídně, a to konkrétně do galerie Albertina, především na velkolepou výstavu kontroverzního umělce Amedea Modiglianiho a tradiční adventní trhy.

V Galerii Albertina ve Vídni se koná v současnosti souhrnná výstava s názvem REVOLUCE PRIMITIVISMU, která je věnována kontroverznímu italskému umělci Amedeu Modiglianimu (1885–1920).

Původně byla uspořádána k 100. výročí od jeho úmrtí, ale kvůli pandemii je realizovaná až v tomto roce.

Velkolepá výstava zahrnuje okolo 130 předmětů ze tří kontinentů, tedy nejen Modiglianiho práce, ale i zdroje jeho tvorby a mnohé další. Výstava je k vidění do 9. ledna 2022.

Váš případný zájem o tuto výstavu, návštěvu tradičních adventních trhů a krátkou prohlídku středu Vídně nahlaste prosím pořádajícím Mgr. Aleně Ratajové nebo Petru Vampolovi v kabinetě C105 (předposlední dveře nalevo v budově C).

Na tento poznávací zájezd potřebujete občanský průkaz nebo pas, potvrzení o bezinfekčnosti na covid, u žáků 4. ročníku souhlas vyučujících v příslušném dni. Předpokládaná cena 400,– Kč. Vstup na výstavu je pro žáky a studenty do 21 let zdarma. Můžete přihlásiti rodinné příslušníky, přátele a známé.

Pokud bude dostatečný zájem, tak by se tento poznávací zájezd konal ve všední dny (kromě pondělí a pátku) v 1. nebo 2. prosincovém týdnu 2021.

Dále vše závisí na českých a rakouských protiepidemických opatřeních.

Něco o výstavě a autorovi

REVOLUCE PRIMITIVISMU

Modigliani

DO 9. LEDNA 2022

Celý život Amedea Modglianiho byl poznamenán chudobou, ranami osudu, drogovými excesy i těžkými nemocemi. Jen svým uměním mohl zaplatit nájem a nejnutnější výdaje. Tento kontroverzní umělec pocházel z italského Livorna. Zemřel v roce 1920 ve věku pouhých 35 let, dnes je jedním z nejdražších umělců v historii, jehož obrazy se prodávají za stamiliony.

Vídeňská galerie ALBERTINA pořádá výstavu Amedea Modiglianiho (1884–1920) u příležitosti 100. výročí jeho úmrtí. Velkolepá retrospektiva zahrnuje kolem 130 předmětů ze tří kontinentů. Byla původně plánovaná na jubilejní rok 2020, ale kvůli pandemii byla odložena. Tento fascinující a nezaměnitelný umělec je nyní poprvé prezentován v Rakousku. Výstava shromažďuje významná díla z nejrenomova­nějších muzeí a soukromých sbírek od USA po Singapur, od Velké Británie po Rusko a zahrnuje i větší zápůjčky z Musée Picasso-Paris a sbírky Jonase Nettera, který byl za svého života velkým Modiglianiho mecenášem. Umělce je prezentován kontinuálně v jedinečném okruhu avantgardních malířů.

V počátcích tvorby byl neúspěšným sochařem. V jedenácti letech trpěl těžkým zánětem pohrudnice. Ve čtrnácti onemocněl tyfem, nemocí, která byla v té době považována za smrtelnou. Později trpěl chronickou tuberkulózou, která pětatřicetiletého muže nakonec v lednu 1920 stála život. O dva dny později jeho snoubenka Jeanne Hébuterne, která byla v osmém měsíci těhotenství, spáchala sebevraždu.

Tvorba mezi primitivním uměním a avantgardou

Modigliani se ve svých dílech na jedné straně inspiroval v renesanci, na druhé straně však hledal vzory i v africkém, egyptském, východoasijském a řeckém archaickém umění. Jedinečná výstava v galerii ALBERTINA věnuje zvláštní pozornost tomuto celoživotnímu zkoumání počátků umění. Modiglianiho dílo je postaveno vedle děl jeho odpůrců Pabla Picassa, Constantina Brâncuşiho a André Deraina a také k artefaktům z pravěkých a mimoevropských kultur.

Legendami opředený Modiglianiho život a jeho umělecké překročení hranic hrají v dějinách umění zvláštní roli, a to aniž by byl průkopníkem v pravém slova smyslu.

Žil uprostřed pařížského Montmartru. Zanechal nám působivé portréty Picassa, Constantina Brâncuşiho nebo Diega Rivery, přesto zůstal po celý život nepoznaný. Jeho úspěch brzdily i skandály kolem jeho údajně pornografických snímků. Italský umělec vždy zůstával outsiderem a samotářem, který prosazoval a neopouštěl svůj vlastní styl. A přesto jeho přemostění mezi moderním uměním a starými epochami představuje mimořádný a zcela individuální přínos do dějin umění, který je aktuální dodnes.

Kurátorem výstavy je Marc Restellini, historik umění a editor raisonné katalogu obrazů Amedea Modiglianiho.

Modigliani. Revoluce primitivismu je k vidění od 17. září 2021 do 9. ledna 2022.

Tato výstava je pořádána se zvláštní podporou Musée National Picasso-Paris.

Text zdroj: Albertina

Snímek 1. Albertina

Snímek 2. Almaiisa

Snímek 3. Alice

Snímek 4. Dáma s kloboukem

Snímek 5. Modigliani

Snímek 6. Adventní trhy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace