Mezinárodní sklářské bienále v Sofii

aneb moje cesta do hlavního města Bulharska

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
09.11.2021 09:40
Poslední úprava:
 
před 2 lety

Na základě oficiálního pozvání organizátorů Mezinárodního sklářského bienále v Sofii jsem se dne 5. 10. 2021 s manželem Františkem Janákem zúčastnila slavnostního zahájení výstavy skla. Zároveň jsme byli pozváni k uspořádání přednášky o naší práci se sklem. Na výstavu bylo vybráno cca 160 děl od výtvarníků z celého světa, včetně mé plastiky a práce mého manžela. Jedná se o jednu z největších opakujících se výstav moderního skla v celé Evropě. Bienále osobně navštívil také kolega Milan Krajíček a zástupci firmy Bohemia machine Jiří Trtík a Stanislav Bárta. Hlavním organizátorem bienále je Nová bulharská universita, akce se konala pod záštitou bulharského presidenta pana Rumena Radeva. Výstava byla nainstalována v nejvyšším patře Národní galerie v historickém centru Sofie, která v době římské nadvlády nesla jméno Serdika. K výstavě organizátoři vydali výpravný katalog.

Serdika byla opevněným římským městem. Je to dokumentované rozsáhlými vykopávkami, které jsou začleněny do současné zástavby a které jsou většinou volně přístupné. Serdi, po kterých se římské osídlení jmenovalo, byl trácký kmen, který tu sídlil už před třemi tisíci lety. Sofie se tak řadí k nejstarším evropským městům vůbec. Město se nacházelo na důležité římské spojnici mezi Cařihradem a Bělehradem. Hunové město v 5. století vyplenili, ale císař Justinián z něho opět udělal důležité byzantské centrum na Balkáně. V roce 809 město dobyli Bulhaři a od té doby se tu prosazovala slovanská nadvláda. Z tohoto období se zachoval kostelík v Bojaně. Na konci 14. století město dobyli Turci a ti tu pak vládli 500 let. Zbylo po nich jen pár mešit. Osvobození Bulharů a založení jejich státu se konalo po roce 1878, kdy ruská armáda porazila tu osmanskou. Historie Sofie je tedy velmi pestrá a nám její návštěva pomohla tomuto vývoji porozumět.

Ve středu 6. 10. proběhly v místě konání výstavy přednášky. Jako přednášející byli pozváni americký výtvarník Charles Parriott, Derya Geylani z Turecka, Han de Kluijver z Holandska, Jeounghee Kim z Francie, Češky Iva Kolorenčová a Markéta Váradiová z ústecké univerzity a také já s manželem. Zahájení výstavy a přednášky byly vysílány online.

V rámci návštěvy bienále bylo možné si prohlédnout řadu významných historických památek v Sofii a navštívit muzea (například Archeologické muzeum, Historické muzeum) a památky, k nimž patří mešita Banja Bashi, Sofijská synagoga, sbírka Národní galerie a chrám sv. Neděle, chrám Vasila Blaženého, basilika sv. Sofie a Bojanský kostel. Řada těchto památek je pod ochranou UNESCA.

Tato cesta významně obohatila mé profesionální znalosti a zkušenosti výtvarnice, ale zejména také učitelky historie umění, pro niž je Sofie otevřenou knihou.

Foto M. Janáková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace