3D tisk z porcelánu není žádná legrace

Workshop 3D tisku z porcelánu pro obor výtvarné zpracování keramiky a porcelánu

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
16.11.2021 14:50
Poslední úprava:
 
před 2 lety

První týden v listopadu jsme měli možnost na naší škole přivítat MgA. Natálii Reichsteinovou a doc. MgA Gabriela Vacha z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na ZČU v Plzni, kteří nám zprostředkovali jejich dosavadní zkušenosti s 3D tiskem porcelánu.

Ihned na začátku přednášky jsme se dozvěděli, že možnosti 3D tisku porcelánu jsou velmi omezené a i přes své možnosti nenahradí tradiční postupy, ale pomocí tisku dokážeme docílit struktur a tvarů, které by klasickými technikami byly buď moc složité nebo dokonce nerealizovatelné. Tím nám nové technologie dávají pouze další nástroj pro rozvíjení našich nápadů a tzv. „vzdušných zámků“.

Po přednášce se studenti pustili s vervou do navrhování produktů určených pro 3D tisk. Filipa Svobodu nadchly tiskové chyby, při kterých tiskárna tiskne do vzduchu a vytváří smyčky. Eliška Doležalová vytvořila tvar i dekor velmi vhodný pro 3D tisk, který by bylo jinak velmi náročné vyrobit a tím využila naplno možnosti 3D tiskárny. Monika Římalová i Nikola Jílečková se zaměřily na zalomení tvaru do vnitřních částí nádoby. Díky našim odborníkům se podařilo dát našim „vzdušným zámkům“ formu vhodnou pro následné zpracování. Během následujících dní měli studenti za úkol si své návrhy vymodelovat v 3D programu.

Následující pondělí jsme se přesunuli na Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara, kde si studenti pod vedením Natálie Reichsteinové vytiskli SVÉ návrhy. Zároveň jsme v procesu tisku museli návrhy ještě upravovat a i samotný tisk několikrát přerušit a jednotlivé vrstvy nechat chvíli proschnout. Nakonec se nám podařilo všechny návrhy zdárně vytisknou.

Zároveň Gabriel Vach přichystal pro naše studenty i tzv. DEMO přijímačky, během kterých si studenti vyzkoušeli úkol, který na ně může během přijímacích zkoušek na vysokou školu čekat.

Moc děkujeme naší průvodkyni světem 3D tisku z porcelánu Natálii. Bez jejích důležitých rad a konzultací bychom propadli nejspíš beznaději. Nyní je na čase zkušenosti z workshopu zužitkovat i na naší 3D tiskárně. Už se moc těšíme.

Foto L. Jestřabíková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace