ART DESIGN FASHION v tzv. Moravském Manchesteru

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
28.01.2022 19:42
Poslední úprava:
 
před 2 lety

První a druhý ročník ateliéru Výtvarného zpracování keramiky a porcelánu zavítal do nově otevřeného UMPRUM muzea Moravské galerie v Brně. Studenti se pod zkušeným vedením designérky Kristýny Pojerové seznámili nejenom s díly předních českých designérů a umělců, ale také s různými způsoby prezentace autorské tvorby v galerijním prostoru.

Hned při vstupu nás ohromil objekt Démon růstu Kryštofa Kintery, který pracuje s designovým produktem jako uměleckým materiálem a přetváří tak masově vytvářené produkty do uměleckých děl.

Dále vedly naše kroky do tzv. Jeskyně: Panorama Designu, zde se studenti seznámili s vývojem designu od počátku 19. století až do roku 1989. Díky vyhlídkové platformě se nám otevřelo úžasné panorama vývoje designu, kde si studenti mohli v souvislostech prohlédnout jednotlivá díla od sektorového nábytku po volnou plastiku.

Moravská galerie taktéž kreativně zpřístupnila své depositáře. Ve spolupráci s Maximem Velčovským a Radkem Wohlmuthem vytvořili dva prostory tzv. Black and Light depo. V Black depu se může návštěvník nechat okouzlit sbírkou porcelánu a keramiky a v Light depu oslnit sbírkou skla. Oba prostory pracují s pojetím objektu a subjektu. V Black depu je návštěvník subjektem a v Light depu zase objektem, tento pocit je docílen umístěním vystavených předmětu. V Black depu jsou exponáty umístěny uprostřed a v Light depu okolo návštěvníka.

Studentky si v expozici Fashion 2000+ zavzpomínaly na Designblok a expozici Moravské galerie a Liběny Rochové.

Následně naše kroky pokračovaly do Pražákova paláce, kde pokračovala naše prohlídka ve sbírkách českého akčního umění a nových médií. Zde na studenty čekala i akce – celou prohlídku jsme zakončili jízdou na skluzavce. Určitě se se studenty do Moravské galerie ještě vrátíme.

Foto L. Jestřabíková

Více o výstavě: http://www.moravska-galerie.cz/moravska-galerie/stale-expozice/art-design-fashion.aspx

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace