Grafický workshop s Martinem Mulačem a Barborou Bieylonovič

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
02.03.2022 20:58
Poslední úprava:
 
před 2 lety

V rámci projektu Zapojení odborníka z praxe přivítala Akademie Světlá vzácné hosty – pozvání k uspořádání workshopu přijal známý malíř a grafik Martin Mulač, spolu se svou partnerkou, malířkou a grafičkou Barborou Bieylonovič. Výrazné a mnohdy kontroverzní dílo Martina Mulače je už studentkám a studentům Akademie známé z mnoha společně navštívených výstav (naposledy Samota uprostřed davu: Charles Baudelaire a české umění, GASK Kutná Hora), příjezd slavného tvůrce tedy předcházela velká očekávání a těšení. Martin Mulač a Barbora Bieylonovič připravili pro naše studentky a studenty workshop zaměřený na linoryt, grafickou techniku mnohdy neprávem podceňovanou, umožňující ovšem dosáhnout virtuózních výsledků, jak o tom svědčí například (v teoretickém úvodu worshopu zmíněné) dílo Michala Cihláře či Františka Štorma. První fází práce byly konzultace předem připravených návrhů drobných grafických kompozic, kdy docházelo především k úpravám skic v závislosti na charakteru zvolené techniky. Studenti a studentky se pak seznámili s postupem přenesení kresby na lino, včetně nutnosti počítat se zrcadlovým převrácením (zvláště u textových částí) i se způsoby rytí a prací s optickými účinky černé a bílé plochy a různých druhů šrafury. Závěrečnou fází pak byl ruční tisk z vyryté matrice, alespoň v několika exemplářích od každého motivu.

Pro studentky a studenty Akademie byla účast na workshopu jedinečnou možností, jak se seznámit s novou technikou a svá v hodinách zpracovávaná témata nově promýšlet v odlišném médiu i měřítku. Mnoho z nich také využilo možnost konzultovat své práce a získat nové postřehy a doporučení. Martin Mulač a Barbora Bieylonovič připravili pro mladé adept(k)y umění velmi inspirativní program, který pro mnohé z nich může představovat zásadní impuls ve směřování jejich dalšího uměleckého vývoje.

Foto M. Škubal

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace