Odborník z praxe na keramické dílně

Zapojili jsme se opakovaně

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
03.04.2022 15:46
Poslední úprava:
 
před 2 lety

V rámci šablony Odborník z praxe na keramické dílně proběhlo několik zajímavých akcí. Převážná část projektů byla zaměřena na výpaly dřevem v peci typu anagama (viz https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/2024-vypal-v-anagame-podzim-2021). Nutno dodat, že dřevopaličství zažívá v současném keramickém světě renesanci. Naštěstí se ještě najdou fanoušci poctivé keramiky. Díky tomu se můžeme pohybovat ve vodách, kam levná průmyslová výroba nedosahuje. Zůstane sice pracné řemeslo, ale také neopakovatelná krása ručně vyráběné a dřevem glazované keramiky.

Další téma, které nám náš odborník představil, byla raku keramika se zaměřením na japonské raku, horse raku a naked raku. Díky těmto speciálním redukčním výpalům vznikají na povrchu keramických výrobků zajímavé kouřové anebo kovové efekty. Tyto výrobky se pak stávají uměleckými solitéry, které mají své místo na poli dekorativní a umělecké keramiky.

Poslední workshop byl zaměřen na postprodukci keramiky. Žáci se dozvěděli, jak a kdy je vhodné provádět retuše na již vypálených výrobcích. Seznámili se s ručním nářadím pro řezání, broušení a leštění keramiky a nechyběly ani praktické ukázky. Díky tomuto workshopu byly na dílnu zakoupeny dvě profesionální brusky s diamantovými nástavci.

Realizaci a organizaci těchto projektů měl převážně na starosti Igor Doležal, člen spolku Keramikum a náš oblíbený odborník.

Více o něm ZDE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace