Poslední zvonění třídy IV.V aneb loučení se studiem na Uměleckoprůmyslové akademii

- a teď už budou následovat jen maturity

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
28.04.2022 07:56
Poslední úprava:
 
před rokem

V chladném ránu ve čtvrtek 21. dubna 2022 se sešly studentky a jediný student třídy IV.V, aby se veselým putováním po své střední škole a Světlé nad Sázavou rozloučily s běžnou výukou. A vlastně i celým studiem na akademii.

Tito studenti zahájili svá středoškolská studia v roce 2018, a to ještě nikdo netušil, že se jejich studium neobejde bez větších problémů. Standardní výuka byla totiž narušena velkými epidemiologickými opatřeními proti šíření nemoci covid-19. Od půlky března roku 2020, tedy ve 2. ročníku, se ocitli v nelehké a pro všechny nové distanční výuce. V tomto školním roce se již do školy k prezenční výuce nevrátili. A ve 3. ročníku se celá situace od půlky října až do května 2021 opakovala nanovo. 4. ročník pak byl ve znamení dohánění učiva, opakování, probírání učiva nového a přípravy na maturitní zkoušky. Ovšem celé se to neobešlo bez „menších“ opatření. Musely se nosit respirátory, tu a tam někdo covidem onemocněl nebo byl poslán do karantény. Dokonce do karantény byla na týden poslána i celá třída. Zda se studentům a pochopitelně i pedagogům povedlo vše dohnat a napravit, prověří nyní nadcházející maturitní zkoušky. Nepatrnou část již mají za sebou. 11. a 13. dubna psali studenti písemné maturitní práce z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka. Od posledního dubnového týdne se budou věnovat své praktické zkoušce v daných oborech, které jsou zastoupené ve třídě, a to je Design interiéru – bytový architekt a Průmyslový design. Tyto zkoušky pak budou na začátku května přerušeny společnou částí maturitní zkoušky, to je didaktickými testy opět z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka. A konečně poslední částí budou ústní maturitní zkoušky, které proběhnou v posledním květnovém týdnu. Zde ke zmíněným předmětům ještě přibydou zkoušky z dějin výtvarné kultury a technologie. Před zkouškami ještě budou mít studenti tradiční tzv. „svatý týden“, který by měli věnovat intenzivní přípravě.

Student a studentky se tedy ve veselém přestrojení vydali na loučení se školou, spolužáky z nižších ročníků, učiteli a dalšími zaměstnanci školy. Jak je dobrým zvykem, tak za krátké komické představení dostali drobné peníze, za které si zpravidla po skončení tradiční akce pořídí nějaké občerstvení nebo je využijí jiným způsobem. Po projití areálem školy se vydali na krátkou procházku do ulic města, kde pobavili obyvatele, kteří si tak mohli v duchu připomenout své poslední zvonění.

Určitě nebude vše úplně vážné, ale důležité. Přejme tedy studentům, aby nejlépe na první pokus úspěšně završili svá středoškolská studia na Uměleckoprůmyslové akademii a na školu i celé město měli jen ty nejlepší vzpomínky.

Foto: archiv studentů

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace