Jarní Praha 21. 4. 2022

Společný poznávací zájezd tříd I.V, I.G a II.E

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Výtvarné
Publikováno:
 
28.04.2022 08:06
Poslední úprava:
 
před rokem

Čtvrteční ráno 21. 4. neusedali žáci I.V, velké části I.G a II.E včetně tří děvčat z II.G do školních lavic, nýbrž do pohodlných sedaček autobusu firmy ZODOS Okrouhlice. Čekal je náročný program celodenního poznávacího zájezdu do matičky českých měst – Prahy.

Doprava nás po cestě neuvěznila, a tak jsme mohli včas dorazit na místa našeho dopoledního programu v Praze Troji. Žáci I.V spolu s děvčaty z II.G startovali v zoologické zahradě, kde nás po počátečních zmatcích se zaměněnými průvodci čekal výukový program týkající se faktů o zvířatech chovaných v pražské ZOO. A protože je jaro, často se mnoho informací týkalo právě zajímavostí spojených s rozmnožováním představovaných živočichů. Zatímco my jsme se toulali zoologickou zahradou, druhá polovina našeho zájezdu procházela s průvodkyní skleníkem Fata Morgana v nedaleké Botanické zahradě města Prahy a seznamovala se s využitím tropických druhů rostlin. Pobyt ve sklenících jim zpestřovala expozice motýlů, kteří se právě líhli z kukel.

Okolo poledního došlo „ke střídání stráží“. První skupina se občerstvila a zamířila do Trojského zámečku. Raně barokní stavba sice nenabízí klasickou zámeckou expozici, je však kouzelná svými iluzivními malbami a štukovou výzdobou. Je také hostitelem výstav moderních uměleckých děl. Žáci se tak setkali s tvorbou Michala Škody, který zde vystavuje své minimalistické futuristické objekty, a Čestmíra Sušky, který v interiéru i exteriérech zámku představuje své zajímavé práce ze žuly a mramoru. Načerpanou inspiraci mohli následně zúročit při výtvarném workshopu v budově bývalé oranžerie.

Druhá skupina mezitím vystřídala botanické objekty za zoologické a tak jako první skupina ráno, i ona se seznámila se zajímavostmi expozic zoologické zahrady. Největším hitem se staly samozřejmě gorily, ale velké sympatie sklízely i šelmy, mnohé druhy plazů, klokani nebo australský vombat.

Odpoledne se naklonilo do své druhé půli a bylo na čase pražskou Troju opustit. Po úpravě našich zevnějšků jsme přejeli do centra a po krátkém rozchodu v prostoru Václavského náměstí jsme zamířili do čerstvě zrekonstruované budovy Státní opery. Zde nás čekal balet Petra Iljiče Čajkovského Labutí jezero. Nádherné prostory, skvělý orchestr, kouzelná hudba, pohádková výprava a úžasné výkony baletního souboru znamenaly skvělou tečku za dnešním programem. Škoda jen, že balet v nastudování Johna Cranka nekončí happy endem. Přesto však bylo baletní dílo opravdovým zážitkem pro všechny účastníky, ať již byl jejich původní vztah ke klasické hudbě pozitivní, či nikoliv.

Unavení, ale dojmů plní jsme půl hodiny před půlnocí dorazili do ztemnělé Světlé a loučili se s myšlenkou, tak kam asi vyrazíme příště? Foto E.Bernadová


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace