Obhajoby praktických maturitních prací uměleckořemeslných oborů

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
31.05.2022 11:44
Poslední úprava:
 
před rokem

19.5.2022 proběhly dlouho očekávané obhajoby praktických maturitních prací uměleckořemeslných oborů ve 4. ročníku. Letos bylo vše jiné než v předcházejících letech. Jako výstavní prostory byla určena galerie pod jídelnou, kde studenti své práce nejen vystavili, ale také přímo obhajovali.

Dlouho se uvažovalo, kde práce uměleckořemeslných oborů prezentovat. Když jako důstojné a reprezentativní místo byla zvolena tato galerie, předcházelo tomu vyklizení, natírání soklů a další práce spojené s přípravou výstavy. Samotná instalace hotových prací proběhla den před obhajobami tak, aby ráno bylo vše přichystáno pro komisi a studenty.

Své práce zde postupně představily obory malířek skla, keramici, kováři a zlatníci. Součástí obhajoby byly výkresy maturitních prací a technologické dokumentace. Komise spravedlivě hodnotila jednotlivé práce a dovednosti, kterých žáci během svého čtyřletého studia nabyli.

Nově zvolená instalace a obhajoby v galerii vyvolaly všeobecný zájem u studentů, kteří během probíhajících zkoušek měli možnost nahlédnout do zákulisí. Profesor Stanislav Libenský svým žákům říkal, že nejhorší je sklo na zemi. Tím chtěl především říci, že prezentace vlastní práce je stejně důležitá jako dílo samo. Je to projev úcty a respektu ke svojí práci stejně tak jako projev úcty a respektu k návštěvníkům výstavy. Všech instalací klauzur a diplomových prací se osobně a aktivně zúčastňoval a učil svoje studenty, jak má profesionální prezentace vypadat. Jsem proto velmi ráda, že se postupně daří přesvědčit i naše studenty, jak důležitá tato část jejich maturitních zkoušek je. Dobře a důstojně nainstalované maturitní práce dávají studentům pocit hrdosti na to, co dokázali. Taková přímá a veřejná konfrontace je i výzvou pro studenty, které maturitní zkouška teprve čeká. Jít s vlastní kůží na trh, jak se říká, je pro budoucí život velmi dobrá a nutná zkušenost a zdvižený prst pro žáky, kteří svou práci dobrá zanedbávají, a inspirace pro žáky budoucí.

Foto E. Havránková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace