Exkurze za uměním do Prahy

Studenti v přímém kontaktu s uměleckými díly

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
24.06.2022 10:44
Poslední úprava:
 
před rokem

Ve čtvrtek 16. 6. 2022 jsme se vydali se studenty na exkurzi do Prahy. Náplní byly tři destinace: Veletržní palác a expozice 1918–1938 První republika, Rudolfinum s instalacemi Jiřího Příhody a UMPRUM s vystavenými klauzurními pracemi Artsemestr.

Ve Veletržním paláci jsme absolvovali komentovanou prohlídku rozsáhlé sbírkové expozice 1918–1938 První republika. Ta vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938. Sbírkou nás provázela naše oblíbená průvodkyně Národní galerie paní Markéta Čejková.

Ve sbírkách jsme strávili nejméně dvě hodiny a po následující občerstvovací pauze jsme se přesunuli na druhý břeh řeky Vltavy do Rudolfina. Jiří Příhoda je výtvarný umělec, který působí na pomezí sochařství, objektu a architektury. Smyslem práce zde není užitečnost vytvořeného prostředí, tvaru, objektu v praktickém provozu. Jiří Příhoda se prostředky z oblasti architektury suverénně pohybuje v abstraktních prostorových studiích pochopitelných ponejvíce z úhlu výtvarného řešení hmot. Studenti si nadšeně procházeli velkolepé prostory – vnější i vnitřní – vystavovaných objektů/archi­tektur. Byli nadšeni z toho, jak dané prostory působí až hmatatelně na jejich smysly i vědomí.

Do třetice jsme po dohodě se studenty provedli změnu plánu, kdy sami studenti upřednostnili návštěvu Vysoké školy uměleckoprůmyslové, která se nachází přímo naproti Rudolfinu a kde v daný den probíhal Artsemestr – výstava klauzurních prací. Všichni si s nadšením prošli prostory školy i vystavené práce, ačkoliv dojmy byly u různých lidí různé, od překvapení přes nadšení až po určitou rozpolcenost s původní představou.

Celý den probíhal v uvolněné atmosféře a nenásilném duchu a po kladném zhodnocení ze strany účastníků můžeme s klidným srdcem tvrdit, že tento den se nám vydařil.

https://www.ngprague.cz/udalost/404/1918-1938-prvni-republika

https://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/jiri-prihoda-void/

https://www.umprum.cz/web/cs/umprum/artsemestr-diplomky-a-bakalarky-12813

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace