Odborník z praxe PhDr. Norbert Riegel

Malé ohlédnutí za zdařilou akcí pro kováře

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné
Publikováno:
 
28.06.2022 07:56
Poslední úprava:
 
před rokem

Dne 21. ledna 2022 navštívil Kamenosochařské středisko v Lipnici nad Sázavou odborník z praxe, pan Norbert Riegel, držitel restaurátorské licence v oboru drahých, obecných a železných kovů. Cílem jeho návštěvy byla přednáška k problematice renovace a restaurování kovových historických předmětů.

V přednášce pan Riegel seznámil žáky s cílem procesu obnovy a renovace, vysvětlil pojmy konzervování a restaurování a popsal jednotlivé postupy, jako je interpretace předmětu, zjištění poškození předmětu, odstranění příčiny degradace, retardování korozního procesu, udržení dosaženého stavu a zvolení vhodného ochranného režimu. Během přednášky byly prezentovány ukázky prací pana Riegela a následná debata se žáky ke zhlédnuté obrazové dokumentaci, kde se mistr oboru podělil o své zkušenosti s našimi kováři. Závěrečná diskuze a rozvedení debaty na základě dotazů ze strany studentů ukončily celou akci. Pan Riegel kladně ohodnotil zájem žáků o toto téma a pochválil aktivitu zúčastněných. Prohlásil, že právě v rozvoji mladých řemeslníků vidí největší hodnotu tradice a jejího předávání. Uvedl, že studium žáků kovářských oborů na Akademii ve Světlé nad Sázavou je dobrý základ pro další pokračování ve vzdělávání umělecřemeslných o­borů.

PhDr. Norbert Riegel je absolvent SUPŠ Turnov oboru zlatnictví – stříbrnictví a umělecké kovářství – zámečnictví. Následně studoval dějiny umění na Filozofické fakultě University Karlovy, kde obhájil svou doktorandskou práci v roce 1984. Poté pracoval jako restaurátor a klenotník v Obnově památek a od roku 1990 jako majitel rodinné firmy, zabývající se výrobou a restaurováním uměleckořemeslných předmětů z kovů. Z jeho zajímavých prací můžeme uvést např.:

  • restaurování pokladu sv. Víta pro Metropolitní kapitulu sv. Víta v Praze;
  • restaurování předmětů pro Správu Pražského hradu;
  • restaurování předmětů a výrobu replik pro klášter premonstrátů na Strahově;
  • práce pro klášter trapistů v Novém Dvoře u Toužimě;
  • repliky lustrů pro synagogu v Turnově;
  • repliky lustrů pro kostel sv. Václava v Příšovicích;
  • restaurátorské práce pro Národní muzeum v Praze, Moravskou galerii v Brně aj.

Motto: “Naše památky jsou sice němé, ale často volají zoufale o pomoc.“

Foto M. Rázl

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace