Po stopách heydrichiády

Minireportáž z historické exkurze do Prahy

Agendy:
 
Informační portál , Gymnázium
Publikováno:
 
13.12.2022 12:35
Poslední úprava:
 
před rokem

Tým gymnazistů zapojených do projektu Příběhy našich sousedů (viz https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/2194-v-kontaktu-s-historii) vyrazil dne 1. 12. 2022 do hlavního města za poznáním nedávné historie. Akci připravila regionální koordinátorka projektu Anna Kadlecová.

Naše skupina vyráží po osmé hodině ranní. Po dojezdu do Prahy pořizujeme první fotografii na nádraží a pak jdeme na sraz s ostatními skupinami. Koordinátorka navrhuje cestu pěšky, ale my i některé další týmy volí pražskou dopravu. Před cílem malinko bloudíme, ale nakonec se setkáváme s ostatními před Národním památníkem hrdinů heydrichiády. Toto minimuzeum je zřízené v kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Absolvujeme krátký film seznamující s přípravou, průběhem i důsledky atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, poté sestupujeme do krypty, kde se nás ujímá průvodce a seznamuje nás s posledními hodinami odbojářů, kteří se v kryptě skrývali po atentátu.

Následně se přesunujeme do samotného kostela a výklad pokračuje informacemi o akci známé pod označením Antropoid, o přípravě výsadku, průběhu atentátu i o okolnostech odhalení skupiny, která atentát úspěšně provedla. Tým si vede skvěle, všichni zaujatě poslouchají a v závěru i pokládají doplňující otázky. Za odměnu pak dostávají studenti rozchod v centru Prahy a odpoledne se vracíme do Světlé nad Sázavou.

Foto L. Zadinová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace