„Tuplovaná“ exkurze do Humpolce

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
10.01.2023 08:17
Poslední úprava:
 
před rokem

Nejlepší způsob, jak si udržovat přehled o umění a zároveň si tříbit výtvarný vkus a názor, je získání osobní zkušenosti s díly a jejich prožitek.

Nabídka výstav výtvarného umění v Čechách je poměrně pestrá, avšak na Vysočině trochu bledne. Proto jsme rádi, že můžeme několikrát do roka navštívit dnes již značně známou Galerii 8smička v Humpolci, která je pro nás snadno dostupná, vstřícná pro studenty a má různorodý program.

Na přelomu listopadu a prosince 2022 jsme absolvovali výstavu Sólo: Jakub Roztočil, a to hned ve dvou turnusech, abychom nezahltili dopravu a výstavní prostory. První exkurze do Humpolce byla organizovaná konkrétně pro obory bytový architekt a průmyslový design. Tato skupina po programu v galerii navštívila ještě tamější rodinnou firmu Profil nábytek, která se specializuje na vybavení interiérů nemocnic, kanceláří, hotelů a podobných prostor. Druhá exkurze byla pro první ročníky rozličných výtvarných oborů a týkala se pouze samotné galerie.

Výstava Sólo: Jakub Roztočil

Jedná se o první výstavu jediného umělce, kterou má galerie na kontě. Tvorba Jakuba Roztočila je značně specifická a časově náročná. Svá díla, ať malby či objekty, vytváří totiž pomocí strojů, které sám konstruuje a programuje na základě vlastních hudebních rytmů. Důležitým aspektem prací je tedy samotný proces.

Studenti absolvovali doprovodný program k výstavě, kde se jim otevřely otázky týkající se podstaty vzniku uměleckého díla a autorství. Kdo je tedy umělec? Musí nutně sám fyzicky zasahovat do díla? Jsou oni sami umělci? Jaká je podmínka pro získání „statusu umělce“ ve společnosti?

Profil nábytek

Je to rodinná firma založená r. 1991, která vytváří nábytkové řady, ale nevyhýbá se ani menším projektům. Měli jsme možnost nahlédnout do všech koutů firmy a zjistit, jak vypadá celý výrobní postup od počátku až po expedici. Komentovanou prohlídku zpříjemnil i fakt, že nás provázel absolvent Akademie – projektant firmy Nicolas Vrána.

Tato exkurze vyústila v nabídku na spolupráci firmy Profil nábytek a naší školy, konkrétně oborů blízkých nábytkové tvorbě. Za tyto možnosti přesahující rámec vzdělávací instituce jsme vždy vděční a rádi je přijímáme.

Foto Anna Musilová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace