Na Lipnici se nenudíme

aneb jaké úsilí je někdy třeba vynaložit ke zkvalitnění výuky!

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
28.02.2023 08:55
Poslední úprava:
 
před rokem

Koncem kalendářního roku 2023 bylo zainvestováno do rozvoje strojního vybavení kovářské dílny Kamenosochařského střediska v Lipnici nad Sázavou. Vše započalo již na podzim, kdy do naší výbavy přibyly dvě kovářské výhně. Ale k čemu by nám byly výhně bez komínů? Proto následovalo vybudování dvou „fungl nových“ komínů. Nové zařízení zkvalitní přípravu žáků, protože o kovářské obory je stále velký zájem. Poděkování patří vedení naší Akademie za neustálé dovybavování lipnického střediska.

Tím to ale zdaleka nekončí. Další nemalou investicí bylo pořízení profesionální pásové brusky s rozsáhlým příslušenstvím. Ke zkvalitnění výuky nám bude sloužit také nová magnetická vrtačka pro vrtání otvorů do průměru 75 mm. A z čeho máme největší radost? Přibyl nám tu „staronový“ pneumatický buchar, což je obrovský pomocník, a termínem „obrovský“ je myšleno doslova obrovský. Samozřejmě takový stroj potřebuje mít svoje místečko, proto nás čekal úkol vyhloubit uprostřed dílny výkop do hloubky dvou metrů. A věřte mi, že to v místním terénu „všude kamení“ nebylo jednoduché, jak ukazují fotografie. Dalším oříškem bylo, jak vůbec dostat tohoto pětitunového „drobka“ do dílny. Vždyť úkolem přepravce je pouze položit zásilku přede dveře příjemce. Našemu novému vedoucímu se podařilo domluvit několik strojů, které se o to pokusily, bohužel nikoliv zdárně. Protože doposud byl před vstupem do dílny přibližně patnácticenti­metrový schod, rozhodli jsme se, že si ještě trochu „zahrabeme“ a vytvoříme plnohodnotný vjezd do dílny, aby do ní v případě potřeby bylo možné vjet vysokozdvižným vozíkem, jako bylo zapotřebí již mnohokrát. Nakonec vše dopadlo dobře a stroj už máme na místě a čeká pouze na elektrické rozvody.

Tímto bych chtěl moc poděkovat vše dobrovolníkům z řad kolegů i žáků, kteří se společnými silami velkou měrou podíleli na dalším posunu lipnické kovářské dílny směrem k „lepším zítřkům“, a samozřejmě vstřícnému vedení naší Akademie, bez kterého by nebylo možné tyto kroky realizovat.

S poděkováním Vojtěch Havránek, učitel odborného výcviku

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace