Podporujeme řemesla na základních školách

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
21.03.2023 08:17
Poslední úprava:
 
před rokem

Pátek 10. března 2023 se nesl ve znamení ukázky řemesel na Základní škole v Ledči nad Sázavou. Žákům osmých ročníků jsme měli možnost prezentovat převážnou část řemeslných oborů, které vyučuje světelská Akademie.

Za obor truhlář vyjel se svými studenty jejich učitel odborného výcviku Luboš Svoboda. S žáky vytvářel řezbu do lipového dřeva. Prostor pro tuto činnost jim umožnil tamní velice kvalitně vybavený prostor školních dílen. V prvním podlaží školy chlapci oboru kameník případným zájemcům přiblížili techniku sekání pískovcové římsy a ruční tvorbu písma na žulovém bloku. S učitelkou OV Věrou Procházkovou a dvěma studentkami malovali žáci na skleněné kameny, které předem vyrobili naši studenti oboru hutní zpracování skla z olovnatého křišťálu . Fantazii a kreativitě se meze nekladly.

V připravené keramické dílně byla možnost si vyzkoušet točení na hrnčířském kruhu a vytváření drobných předmětů z keramické hlíny. V učebně, kde svůj obor prezentovali žáci oboru aranžér, vznikaly pod rukama šikovných žáků kovové odznáčky a dekory vyrývané dle předlohy na skleněné destičky. Celou prezentaci uzavřel učitel OV Václav Trpišovský, který se svými žáky vytvářel kovový tepaný lísteček jako přívěšek na klíče nebo kovářský hřebík. Své stanoviště měli umístěné na nádvoří školy s výhledem na řeku Sázavu. Ráda bych poděkovala ZŠ z Ledče nad Sázavou za důkladnou přípravu a spolupráci při organizaci projektu Řemesla do škol, všem učitelům odborného výcviku za přípravu a realizaci, studentům naší školy za ukázku a práci s žáky. Hlavní poděkování patří trpělivým a šikovným osmákům, kteří naslouchali a následně vytvářeli námi připravené výrobky.

Foto K. Choutková a V. Procházková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace