Žluté krokusy vykvetly…

Bilancujeme půlrok školního projektu o holocaustu

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
22.03.2023 07:55
Poslední úprava:
 
před rokem

Mezinárodní projekt KROKUS je věnován obětem holocaustu, samotné žluté krokusy mají připomínat zejména dětské oběti.

My jsme letošní ročník zahájili výsadbou cibulek v areálu školy 2. listopadu 2022 a nyní nám už v záhonech krásně kvetou (viz https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/2192-projekt-krokus). Následně jsme realizovali řadu aktivit. V prosinci jsme pracovali s dokumenty a nahranými výpověďmi přeživších, konkrétně jsme vybrali vzpomínky sestry spisovatele Arnošta Lustiga paní Hany Lustigové Hnátové a autorky knihy Mengeleho děvče paní Violy Fischerové. Další besedu v lednu jsme zahájili prezentací největšího památníku holocaustu Yad Vashem v Jeruzalémě a besedovali jsme o titulu Spravedlivý mezi národy; titul získávají jedinci, kteří riskovali své životy, aby pomohli ohroženým židovským spoluobčanům. Dne 1. března 2023 vyjel tým do Prahy do Židovského muzea; během workshopu i následné prohlídky vybraných lokalit jsme se opět věnovali tematice holocaustu (viz https://www.akademie-svetla.cz/vyveska/2275-obeti-vinici-zachranci-aneb-diskutujeme-o-holocaustu).

Během těchto aktivit získali studenti celou řadu poznatků, které pak formou úvahy zpracovali ve svých textech. Zde jsou úryvky z některých prací.

Alena B.: Holocaust. Nedokážu si ani při nejmenším představit, jaké to muselo být. Muselo to být strašlivé. Stačilo jen, když vás někdo začal označovat za podřadné, a lidé se k vám hned začnou chovat jako ke kusu hadru. Pocity z pronásledování, vraždění, nespravedlnosti…

Monika P.: Co je to vlastně holocaust? Jedním slovem bych to asi nazvala utrpením. Sice nám to možná může připadat, že se to stalo dávno a že není potřeba o tom mluvit, ale je. Protože se tím učíme a můžeme být rádi za to, jak žijeme teď. Že máme svá práva a můžeme žít svůj život.

Jakub F.: Holokaust nelze vyjádřit slovy. Jedná se o hrůzu, kterou si nikdo z nás, kdo si to neprožil, neumí představit. Holokaust je ukázkou krutosti v nejvyšší míře. Jak je někdo vůbec schopen toto udělat a v noci v klidu spát?

Drahomíra B.: Holokaust je slovo, které ve mně vyvolává hodně nepříjemné pocity. A to toto téma znám pouze z televizních dokumentů a filmů nebo knih. Nedokážu si vůbec představit, že bych já sama něco podobného zažívala nebo moje nejbližší rodina, blízcí, známí….

Matyáš S.: Nikoho nic neopravňuje k tomu, aby mohl bezhlavě zabíjet nevinné osoby, které se jenom „provinily“ tím, že byly součástí židovského či jiného národa. Není v tom špetka logiky, jenom zatracení a chmura.

V dalších týdnech čeká tým beseda ve světelské knihovně, poté projekce filmů a celý ročník bude v červnu uzavřen exkurzí do koncentračního tábora Mauthausen v Rakousku. Na tuto akci je ještě několik volných míst, která můžeme nabídnout zájemcům z řad veřejnosti. A v dalším školním roce počítáme s návštěvou největšího vyhlazovacího tábora Osvětim v Polsku. Foto L. Zadinová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace