Letošní projekt Příběhy našich sousedů se uzavřel

13 nesoutěžních žákovských týmů prezentovalo své práce

Agendy:
 
Informační portál , Gymnázium
Publikováno:
 
24.04.2023 08:31
Poslední úprava:
 
před rokem

Ve středu 19. 4. 2023 se uzavřela několikaměsíční práce 13 žákovských týmů základních a středních škol regionu Havlíčkobrodsko. V předcházejících týdnech absolvovali workshopy, navázali kontakt s pamětníkem, zaznamenali jeho vyprávění a následně jeho osudy zpracovali do některého z možných výstupů – do formy eseje, audionahrávky, filmu, komiksu…

Třináct týmů a třináct osudů – to byla náplň slavnostního závěrečného ceremoniálu v havlíčkobrodském kině Oko, na který se jistě všichni těšili. A s nimi i jejich učitelé, ředitelé škol, rodiče a kamarádi, kteří malý sál zaplnili k prasknutí a mnohým nezbylo než dvouhodinovou akci zvládnout ve stoje. Samotný ceremoniál trpěl uspěchaností; každý tým měl jen 3 minuty na popis svého projektu a se závěrečnými pracemi nebyli přítomní vůbec seznámeni. I pamětníci si zasloužili víc prostoru, i oni měli být pozváni na pódium; dostali sice květiny, které jim předali členové týmu, ale odbylo se to stranou pódia, na kterém už další tým prezentoval svou práci. Přitom právě pamětníci si zasloužili největší poděkování za svou vstřícnost a ochotu zapojit se do projektu.

Tým světelské Akademie ve složení (abecedně) Nela Findová, Lucka Chmilová, Květa Kosinová, Simona Pejřimovská a Matyáš Smolík měl neobyčejné štěstí; jejich pamětníkem byl Jan Josef IV. Dobrzenský, potomek jednoho z nejstarších šlechtických rodů, který velkou část svého života prožil v emigraci a nyní se věnuje přestavbě rodinného sídla – zámku v Chotěboři. Opakované setkání s ním bylo pro studenty zážitkem na celý život. Výsledné video se jim opravdu povedlo; přesvědčit se můžete na https://www.pribehynasichsousedu.cz/havlickobrodsko/havlickobrodsko-2022-2023/dobrzensky-jan-josef-iv/#media. Tým přišli podpořit ředitel školy Ing. Martin Kubín, třídní učitel části týmu Mgr. Jakub Kořínek a mnoho dalších pracovníků školy.

Projekt organizuje nezisková organizace Post bellum a výsledné práce tohoto i předchozích ročníků jsou zájemcům k dispozici na stránkách Paměti národa.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace