Světelští gymnazisté v okresním městě

Krajská knihovna i okresní soud mají co nabídnout

Agendy:
 
Informační portál , Gymnázium
Publikováno:
 
25.04.2023 08:21
Poslední úprava:
 
před 10 měsíci

Žáci II. G dne 13. 4. 2023 navštívili okresní město Havlíčkův Brod. Nejprve zamířili do Krajské knihovny. Paní průvodkyně je seznámila se strukturou a organizací knihovny. Následně si prohlédli první patro, kde byly knihy rozděleny na beletrii a naučnou literaturu. Žáci si prakticky vyzkoušeli vyhledávat v katalogu zvolené knihy. Zajímali se i o knižní novinky, které byly umístěné v samostatném regálu. Pracovnice knihovny je informovala, že některé knihy je možné studovat pouze prezenčně. Žáky zaujala regionální literatura a některé odborné časopisy. Zajímali se také o cizojazyčnou literaturu. Společně jsme si prohlédli i úsek pro handicapované, oddělení pro multimédia, deskové hry a oddělení pro děti. Ve zbylém čase si sami knihovnu prošli a nahlédli do nabízených knih.

Exkurze pokračovala návštěvou Okresního soudu Havlíčkův Brod. Po důkladné bezpečnostní prohlídce se žáci přesunuli do jednací místnosti, kde se zúčastnili jako veřejnost trestního soudního jednání. Paní předsedkyně nás seznámila s trestním případem a následnou organizací celého procesu. Nejprve dozorci přivedli do soudní síně obžalovaného z trestného činu, kterým byla nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů a šíření toxikomanie. Poté vystoupil státní zástupce s obžalobou. K činu se po předchozím poučení mohli vyjádřit jak obžalovaný, tak i svědci. Obžalovaný se mohl radit se svým advokátem. Celý proces řídila paní soudkyně a skončil vynesením rozsudku. Pachatel trestného činu byl shledán vinným a byl mu vyměřen nepodmíněný trest odnětí svobody ve věznici s ostrahou.

Návštěva knihovny podpořila čtenářskou gramotnost a zájem o knihy a následná účast u soudního přelíčení přispěla k prohloubení znalosti z oblasti procesního práva a měla i preventivní účinek pro žáky.

Foto Renata Točíková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace