Ornitologický raníček

Pravidelné ranní pozorování našich ptačích sousedů

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Vyšší odborná škola, Výtvarné
Publikováno:
 
25.04.2023 08:51
Poslední úprava:
 
před rokem

Jakmile se ráno začalo dříve rozednívat a zimu pomalu začalo střídat předjaří, odstartoval opět náš Ornitologický raníček. Od 16. února 2023 tak mají i letos zájemci z řad studentů školy možnost jednou týdně (mimo prázdniny) ráno před školním vyučováním sledovat proměny přírodního dění v našem školním areálu.

Hlavním předmětem našeho zájmu jsou sice naši ptačí „spolubydlící“, ale všímáme si i změn ve vegetaci. Zájemci o pozorování se s pomocí zapůjčených školních dalekohledů učí rozeznávat základní druhy našeho okolí nejen vizuálně, ale mnozí jsou velmi úspěšní i v poznávání jednotlivých druhů podle jejich hlasových projevů.

V letošní sezóně jsme se v areálu školy a jeho těsném okolí (kam dohlédneme přes plot) setkali prozatím s celkem třiceti ptačími druhy. Některé z nich u nás už začaly i hnízdit – např. drozd kvíčala, holub hřivnáč, kachna divoká nebo špaček obecný. Hnízdění posledně jmenovaného je možné také sledovat na audiovizuálních záznamech z „chytré budky“ zapůjčené v rámci projektu Ptáci online z pražské České zemědělské univerzity přes internetové stránky projektu https://www.ptacionline.cz/cz/ . Data získaná pozorováním předáváme do serveru ČSO, tak aby byla přístupná i pro další zpracování a vyhodnocení odbornou veřejností.

Mnoho ptačích druhů však teprve putuje ze svých zimovišť a jejich přílet nás tedy ještě čeká. Počet pozorovaných druhů tak bude jistě vyšší, v loňském roce se zastavil na úctyhodných 66 druzích.

Žáci tak mají možnost poznávat přírodu ve svém nejbližším okolí, všímat si jejích změn a zároveň získávají i povědomí o její ochraně.

Foto archív školy


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace