Zajímavé přednášky odborníků z praxe

Agenda:
 
Informační portál
Publikováno:
 
27.04.2023 08:44
Poslední úprava:
 
před 12 měsíci

V březnu a dubnu se uskutečnily pro žáky sociálních oborů zajímavé přednášky. Nejprve nás navštívili zástupci neziskové organizace TyfloCentrum Jihlava (14. 3. a 18. 4. 2023), která pomáhá nevidomým a slabozrakým občanům Kraje Vysočina. Žáci se dozvěděli, jaké služby pracovníci nevidomým občanům nabízejí, jak jim pomáhají dosáhnout co největší možné míry samostatnosti a tím i zlepšit kvalitu jejich života. Také získali informace o tom, jak probíhá výcvik vodícího psa a že to není vůbec levná záležitost. Spolu s nimi přijela i nevidomá paní Petra a Lenka se svými vodícími psy Agátou a Roxy. Jejich vyprávění o životě ve tmě, vyrovnání se s touto skutečností, neboť o zrak přišly už v dospělém věku, bylo velmi zajímavé a k zamyšlení. Žáci si mohli vyzkoušet pomocí speciálních brýlí, jaké to je mít některé oční vady. Také se naučili, jak oslovit zrakově postiženého nebo jak ho například převést přes ulici. Obě fenky byly po celou dobu přednášky velmi hodné, se všemi se rychle sblížily a ukázaly, že jsou opravdu velkou oporou pro své paničky.

Druhá přednáška byla z oblasti pěstounské péče. Navštívili nás manželé Ditrichovi z Pelhřimova (16. 3. a 20. 4. 2023), kteří začínali sami před mnoha lety jako pěstouni. Vedle svých čtyř dětí prošlo jejich rodinou dalších 12 dětí, které neměly to štěstí vyrůstat v láskyplném prostředí u svých biologických rodičů a pravé rodiče našly až zde. Kromě toho vykonávají doprovodnou činnost pro rodiny, které jsou zájemci o pěstounskou péči nebo už se staly náhradními rodiči. Tato organizace se nazývá Pěstounské rodiny Kraje Vysočina a nabízejí např. vzdělávání náhradních rodičů, pomoc při přijímání a předávání dítěte do pěstounské péče na přechodnou dobu, pomoc při realizaci kontaktu dítěte s jeho biologickým rodičem nebo jiným členem rodiny, pomoc při zajištění osobní péče o svěřené dítě, ale také dlouhodobou odlehčovací službu a další. Žáci se mohli dozvědět, co všechno předchází tomu, než se zájemci o náhradní rodinu stanou pěstouny, a jak je někdy těžké vychovávat cizí dítě, zvláště když do výchovy pěstounům mohou zasahovat biologičtí rodiče. I přes tyto překážky se nenechali odradit od svého záměru poskytnout některým dětem náhradní domov, což potvrzuje i jejich motto: „Rodinu potřebuje každé dítě.“

Obě přednášky přinesly žákům mnoho zajímavého k zamyšlení nad osudy některých lidí, kteří se narodili s nějakou zdravotní vadou nebo se nenarodili do milující rodiny.

Foto Jana Vilimovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace