Exkurze do Mauthausenu se vydařila

Akce uzavřela letošní školní projekt k holocaustu

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Umělecké a řemeslné, Vyšší odborná škola, Výtvarné
Publikováno:
 
03.06.2023 07:19
Poslední úprava:
 
před 9 měsíci

V úterý 30. května 2023 vyrazil autobus plný studentů a pracovníků školy do sousedního Rakouska. Jediným cílem byla návštěva koncentračního tábora Mauthausen nedaleko Lince. Exkurze uzavírala letošní ročník školního projektu Šest milionů srdcí, který je věnován holocaustu. Do cíle jsme dorazili kolem poledne, v návštěvnickém centru jsme vyzvedli plánky a po pořízení společné fotografie jsme vyrazili přímo k rozlehlému areálu.

KT Mauthausen je první tábor zřízený mimo území nacistického Německa. Založen byl v srpnu 1938, tedy ještě před vypuknutím 2. světové války, jako pracovní tábor pro politické odpůrce režimu, odbojáře a později i pro vězně židovského původu. Prošlo jím téměř 200 000 vězňů z mnoha zemí Evropy, přežilo jich asi 80 000 lidí. I když nebyl přímo vyhlazovacím táborem, patřil k nejhorším. Prošlo jím také na 5 000 Čechů. Tábor byl osvobozen americkou armádou 5. května 1945 a dnes je jedním z mnoha pietních míst na území Evropy.

My jsme zamířili nejprve mimo tábor do areálu národních památníků, tedy monumentů vytvořených jednotlivými zeměmi, jejichž občané v táboře zahynuli. Zastavili jsme se před naším národním památníkem, který vytvořil sochař Antonín Nykl, jeden z přeživších. Poté jsme zamířili k pověstným schodům smrti, kde skončil život mnoha stovek vězňů. Dnes je možné si je projít a prohlédnout si pamětní desky v dolní části schodiště.

Druhá část exkurze už probíhala v samotném areálu. Jsou tam zachované původní baráky pro vězně i zcela nová moderní expozice z dějin tábora; působivý je i sál jmen zahrnující jména všech obětí. K vidění je hřbitov, popravčí místa, plynové komory i kremační pece; i v těchto prostorách jsou pamětní desky instalované většinou příbuznými zemřelých. I když po celou dobu našeho pobytu bylo hezké počasí, zážitky byly spíš mrazivé. Nicméně i takové zkušenosti by měly být součástí vzdělávacích aktivit školy.

Po čtyřech hodinách prohlídky jsme se vydali na zpáteční cestu k domovu. Školní projekt bude pokračovat i v příštím školním roce a bude zahájen zářijovou exkurzí do Osvětimi, vůbec největšího vyhlazovacího tábora 2. světové války. Také o tuhle akci je mezi studenty velký zájem.

Foto Lenka Zadinová a Petr Vampola

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace