Mistrovství světa v broušení skla – GCWC

Nechyběla ani světelská Akademie

Agendy:
 
Informační portál , Umělecké a řemeslné, Výtvarné
Publikováno:
 
16.06.2023 13:26
Poslední úprava:
 
před rokem

V pátek 2.6. 2023 se v prostorách sklárny Bomma a na světelském zámku konal 9. ročník Mistrovství světa v broušení skla. Ve sklárně probíhala velká kuličská show vybraných sklářských mistrů brusičů a sklářské jamování na huti, a to za účasti 6 týmů českých a zahraničních sklářů. V zámku následovala vernisáž výstavy Mistrovství světa v broušení skla 2023 a slavnostní vyhlášení výsledků GCWC 2023.

Soutěžilo se v řadě kategorií: ruční brus – volná tvorba, ruční brus – povinný tvar, strojní brus – soutěž designérů. Vítězné návrhy vybírala porota složená ze sklářských výtvarníků, kterými byli František Janák, Vladimír Klein, Kateřina Handlová, Alena Matějka, Petr Hora a Konstantin Valchev. V porotě zasedali také zástupce města starosta František Aubrecht, generální ředitel sklárny Bomma Jiří Trtík, ředitel světelské Akademie Martin Kubín a nová majitelka zámku paní Marta Marianová. Porotě předsedal Petr Nový z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Předávání cen v prostorách Rytířského sálu byla také přítomna slovinská velvyslankyně Tanja Strniša.

Vítězové jednotlivých kategorií:

  • Ruční broušení skla, povinný tvar – Karel Malivánek (Valner Glass Přibyslav)
  • Ruční broušení skla, volný tvar – Jaromír Smutný (Moser Karlovy Vary)
  • Strojní broušení – Petr Švancar (Petr Švancar Bomma)
  • Střední školy – Kristýna Heřmánková (VOŠS Nový Bor)
  • Cena města Světlá nad Sázavou – Jana Ermisová (SUPŠS Valašské Meziříčí)

Soutěž v kategorii středních škol se konala pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a přihlášeno bylo 34 soutěžních prací nejen z českých středních škol, ale i ze středních škol ze zahraničí. Naši školu zastupovali studenti 2.V Natálie Stuchlíková a Petr Mikeš, kteří vytvořili grafický návrh v programu pro strojní brus, a Filip Mlčoch na svém návrhu spolupracoval s Terezou Blahákovou na školní brusírně, broušený dekor pak doplnil malbou.

Souběžně se v pátek 2.6 a sobotu 3.6 2023 na zámeckém nádvoří konal Sklářský den. Naše škola zde měla mobilní sklářskou pec, kde naši mistři předváděli hutní foukání skla, na kuličském stroji pak broušení skla. Návštěvníci akce si mohli zakoupit nejen výrobky studentů naší školy, ale také produkty dalších sklářských firem.

Soutěžní díla jsou až do 30. 7. 2023 vystavena v prostorách zámku ve Světlé nad Sázavou.

Nezbývá než poděkovat sklárně Bomma za uspořádání této krásné akce a těšit se na příští jubilejní ročník.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace