Světelští gymnazisté, Český ráj, Mnichovo Hradiště a přátelé z Izraele

Agenda:
 
DofE
Publikováno:
 
16.08.2010 20:10
Poslední úprava:
 
před 14 lety
V termínu 2.8. až 6.8. 2010 se skupina pěti studentů zapojených do Programu EDIE zúčastnila spolu se svým vedoucím Mgr. M. Šimkem jako pomocníci části programu projektu pro izraelské studenty Adventurous Journey The Czech Republic 2010 – bronz expedition + hobbies

Celá akce byla organizována Alenou Jeslínkovou z pražské kanceláře Programu. Z Izraele dorazilo celkem 24 mladých lidí ve věku 14 až 18 let spolu s třemi svými vedoucími a také Aviva, vedoucí Programu Award v Izraeli. Jejím úkolem bylo monitorovat práci mladých lidí a jejich vedoucích při návštěvě ČR. Pojďme si přiblížit, co bylo náplní našich společných aktivit.

V pondělí brzy ráno byla naložena expediční dodávka batohy spolu s výtvarným materiálem a čekala nás cca dvouhodinová cesta do Mnichova Hradiště. Zde jsme se pozdravili s naší dobrou známou Hanou Sukovou – Pelantovou, ředitelkou DDM Mladá Boleslav. Díky dlouholeté spolupráci nám umožnila využít jako zázemí prostory KDM Mnichovo Hradiště. Po vyložení osobních věcí jsme vyrazili do ubytovacího zařízení Fokus v kapucínském klášteře, kde již od neděle byli naši kolegové ubytováni.

Po krátkém seznámení byl naplánován výlet do pískovcové skalní lokality Drábské světničky. Pěší výlet byl asi 10 km dlouhý a počasí přálo. Díky tomu mohli všichni ocenit výhled do kraje na Bezděz, Mnichovo Hradiště, Ještěd či Turnov. Zajímavé bylo srovnání fyzické kondice českých a izraelských studentů. Zatímco naši přátelé po prvních kilometrech sotva funěli, světelští gymnazisté šlapali s úsměvem na tvářích a cestu si náležitě užívali. A ještě si stíhali povídat s novými kamarády, samozřejmě v angličtině.

Na úterý byly naplánovány výtvarné dílny. Ve skupinách se pracovalo na výrobě figurek z květináčů, polystyrénových koulí, chemlonu a dalších materiálů, vyráběly se drobnosti z keramiky, ze skleněných tyčinek se nad kahanem tvarovaly přívěšky a za balónků a mouky se všichni učili dělat koule na žonglování. V pilné práci den rychle uběhl a večer jsme se sešli ve společenské místnosti, kde zástupci izraelské skupiny představili svou krásnou a zajímavou zemi.

Ve středu všechny čekal pěší výlet. Vlakem jsme z Mnichova Hradiště dojeli pod Hrubou Skálu, kde všichni museli zbývající dva kilometry zvládnout pěšky. Z Hrubé Skály skupina dále pokračoval pěšky do Turnova a vychutnávala si výhledy na okolí – Kozákov či Trosky. V Turnově byla po krátké regeneraci připravena prohlídka místní synagogy s výkladem v angličtině. Čeští studenti si zde mohli najít přepis a výklad svých jmen v hebrejštině, což je nesmírně zaujalo. Pak už následovala cesta vlakem zpět do M. Hradiště a příprava na Český večer. Kromě prezentace ČR jsme nachystali ukázku některých dobrot – tentokrát se degustovala kofola a lázeňské oplatky. Závěr večera patřil žonglování a ohňové show, kterou připravil kamarád Matěj.

Čtvrtek byl ve znamení dalších dílniček. Kromě toho, že si někteří dodělávali skleněné přívěšky, byla většina dalších aktivit ve znamení papíru a vosku. Přijely totiž kolegyně z DDM Nové Město pod Smrkem. S sebou přivezly výtvarnou dílnu zaměřenou na zpracování papíru do podoby nejrůznějších malých i velkých výrobků, dále lití svíček z včelího vosku do lukoprenových forem a také znalostní soutěž o chovu včel. I tento program zaujal a náš poslední den s přáteli rychle utekl. Večer jsme ještě společně vyráběli dlouhý papírový EDIE řetěz, kde jednotlivé články symbolizovaly účastníky Programu a popisovaly jejich aktivity. Před půlnocí již zbývalo jenom rozloučení obou skupin a poslední nocleh v KDM před odjezdem do Světlé. Izraelské kolegy čekal ještě několikadenní program v Praze.

Musím konstatovat, že tento pobyt znamenal pro naše studenty zajímavou zkušenost spojenou s možností procvičit angličtinu. Vždyť všechny čeká podzimní dobrodružná cesta po zajímavých lokalitách Izraele včetně několikadenního pochodu pouští. Jedná se tedy o pokračování již několik let trvající spolupráce mezi Programem EDIE v ČR a izraelským protipólem Israel Award.

Závěrem si dovolím jménem naší skupiny poděkovat řediteli školy ing. J. Vodičkovi za poskytnutí služební dodávky a také Bc. Haně Sukové – Pelantové, která nám umožnila využít pro přespání prostory KDM Mnichovo Hradiště.


Fotogalerie:


Během seznamovacích her se snažíme zapamatovat jména, hází Štěpán


Část světelské skupiny s izraelským vedoucím Jacobem


Pochod skalním městem


Martina vidí z Drábských světniček město veliké, jeho sláva hvězd se bude dotýkat…


Společně vyrábíme figurky


Prezentace během Izraelského večera


Štěpán a jeho noví kamarádi


Na vyhlídce u Hrubé Skály


Přednáška v synagoze v Turnově


Matějova večerní fireshow


Čtvrteční práce s papírem


Lití voskových svíček


Závěrečné skupinové foto na památku

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace