Jurkovičova vila a moderní umění v Brně

Agendy:
 
Informační portál , Výtvarné
Publikováno:
 
22.06.2023 08:58
Poslední úprava:
 
před 8 měsíci

V úterý 20.6.2023 se ateliér Výtvarného zpracování keramiky a porcelánu vydal na exkurzi do Brna. Začátek dne jsme strávili poznáváním brněnských památek a zajímavostí. Prochodili jsme centrum, prohlédli si brněnský orloj, platónské sochy spravedlnosti, model města Brna a sochu markraběte Jošta od Jaroslava Róny.

Následně nám v 10 hodin otevřely první galerie, nejprve TIC, kde je v současné době výstava od Kataríny Hláskové a Václava Magrida – VŠADE DOMA, DOBŘE NEJLÍP. Výstava se věnuje tématu národní identity a stigmatu emigrace. Jelikož za náš další a finální cíl jsme si vybrali Jurkovičovu vilu, tak naše cesta následně vedla přes Špilberk. Studenti přes poledne uvítali chládek místních cel a prohlídku vnitřku hradeb. V současnosti je zde několik volně přístupných výstav věnujících se druhé světové válce a utrpení místních obyvatel.

Severně pod Špilberkem se pak nachází kulturní centrum Otevřená zahrada, kde v současnosti probíhá výstava Jaroslava Buchty. Ten vytváří obrazy na hraně perfolmelu, abstrakce a moderny. Otevřená zahrada, jak již název vypovídá, má nádhernou volně přístupnou zahradu, určenou spíš menším návštěvníkům – venkovní expozice zaměřené na ekologii a koloběh světa.

Zlatým hřebem dnešní exkurze byla již zmíněná Jurkovičova vila. Ta je součástí Moravské galerie a momentálně v ní probíhá výstava předního českého designéra a umělce Jakuba Berdycha s názvem Samosebou. Jakub Berdych v prostorách vily vystavuje umělecké objekty převážně z kamene, kovu, porcelánu a skla. Ty jsou nainstalovány nahodile po celém interiéru Jurkovičovy vily a tak splývají částečně i s okolním prostorem. Dušan Samo Jurkovič pak byl přední český architekt, proslavil se pak především návrhem a realizací útulny na Pustevnách. Inspiraci hledal v lidové až folklorní architektuře, která je vytvářena jasnou konstrukcí a z ní vycházejícího ornamentu. Jurkovičova vila je dochovaná v celé původní podobě a určitě patří k významným památkám města Brna.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace