Expedice Černá Hora a Albánie – díl první – Durmitor

Agenda:
 
DofE
Publikováno:
 
16.09.2010 15:00
Poslední úprava:
 
před 12 lety
Šestidílné vyprávění o dobrodružné výpravě Edíků jihovýchodní Evropou. 

Naši expediční činnost v Černé Hoře jsme zahájili v NP Durmitor. Jako základna byl zvolen kemp Šamšala Mini v Žabljaku. První den jsme se rozhýbali výšlapem kolem Černého a Hadího jezera. Večer jsme se nachystali na dvoudenní pochod do nitra národního parku.

Cílem dalšího dne byl výstup k Ledové Pečeni (ledové jeskyni) a následné slanění po sněhovém poli dovnitř. Od Ledové jeskyně jsme pokračovali ve stálém stoupání na sedlo pod masiv Bobotov Kuk. Část výpravy stihla vystoupit na vrchol, ti pomalejší se zdrželi ve sněhovém poli pod sedlem a náročným výstupem v suťovišti. Vzhledem k pokročilé době odpolední bylo nutno pokračovat směrem k tábořišti u Škrčko jezera. To představovalo vyklesat zhruba 300 výškových metrů a pokračovat přes další sedlo do údolí jezera. Již za šera jsme dorazili k planinarskemu domu, kde nás čekala ostraha národního parku a bylo nutné zaplatit za kempování a pobyt v národním parku. Jako zdroj pitné vody zde slouží malé jezírko, z něhož během našeho pobytu vesele popíjelo stádo krav a býků. Nicméně naše žaludky se s vodou statečně popraly a zažívací problémy se naštěstí nedostavily.

Noc v horách byla teplejší než jsme čekali a ráno výpravu čekalo přes 600 výškových metrů prudkým svahem na plochý vrchol Planice. Stoupání se zátěží na zádech dalo všem zabrat, nicméně po zhruba dvou hodinách jsme byli nahoře. Po delší zevlovačce, opalovačce a svačince následoval několikahodinový sestup kolem Zmijího jezera zpět do Žabljaku. Cestu lemovaly krásné výhledy, pasoucí se stáda a zajímavé vápencové útvary.

Počasí během tohoto dvoudenního přechodu více než přálo a tak si všichni kromě únavy odnesli jenom samé pozitivní zážitky.


A na závěr trochu statistiky z GPS (vizualizace záznamů najdete pod fotogalerií):


1. den, 19.8. (Černé a Zmijí jezero, Žabljak) 14,3km, nastoupáno 286m, max výška 1558m, doba chůze 3:19


2. den, 20.8. (Ledová jeskyně, Skrčko jezero) 13,5km, nastoupáno 1272m, max výška 2368m, doba chůze 5:44


3. den, 21.8. (Návrat do Žabljaku) 12,5km, nastoupáno 674m, max výška 2340m, doba chůze 4:26


Fotogalerie


Plánování dvoudenní tůry Durmitorem


Výprava ve sněhovém poli


Výstup do sedla pod Bobotov Kuk


V nitru NP Durmitor


Táboření u malého Škrčko jezera


Výstup od Škrčko jezera na Planicu


Mgr. M. Šimek s Martinem Šoupalem odpočívají během výstupu na Planicu


Setkání s koni při návratu do Žabljaku

Vizualizace záznamů z GPS:

Záznam pochodu ke Zmijímu jezeru


Výstup kolem Ledové jeskyně k Bobotov Kuk a přechod ke Škrčko jezeru


Výstup od Škrčko jezera na Planicu a návrat zpět do Žabljaku

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace