Poklad jménem jablko

Celoškolní projekt světelské Akademie

Agendy:
 
Informační portál , Sociální a zdravotní, Gymnázium, Domov mládeže, Umělecké a řemeslné, Vyšší odborná škola, Výtvarné
Publikováno:
 
18.12.2023 19:31
Poslední úprava:
 
před 3 měsíci

Naše škola zastřešuje výtvarné, uměleckořemeslné i čistě studijní obory a po většinu školní ho roku každá sekce pracuje na svých úkolech. Občas se ale pustíme do projektu, který jednotlivé sekce propojí. Naposled to bylo v závěru roku 2023.

Projekt Poklad jménem jablko iniciovala Mgr. Eva Bernadová a po úvodní organizační schůzce dostal nápad konkrétní podobu, který byl pak realizován v šestitýdenním období. V literatuře začaly vznikat ódy, kaligramy a akrostichy inspirované jablkem, ve fyzice studenti měřili elektrické napětí v jablku a porovnávali výsledek s citronem a bramborou, v matematice – jak jinak – měřili a počítali objem, povrch a odhadovali a počítali hustotu, v chemii prováděli důkaz cukru v jablku. V psychologii tvořili příběhy, v angličtině sestavovali slovníček a vyráběli postery do výuky. V informatice tvořili jablko v grafických programech, stahovali informace z internetových zdrojů a sestavovali přehled odrůd, recepty na jídla z jablek či hledali překlad slova jablko do jiných jazyků. Téma jablka proniklo do hudební i výtvarné výchovy v gymnaziálních třídách. Chemická laboratoř metodou kyanotypie přenesla pomocí chemických sloučenin předlohu do podoby obrázku. Ve výtvarných ateliérech se studenti pustili do kresebných studií, pak vytvářeli kresby, malby, akvarely na téma vývoj jablka, zátiší s jablkem. Zahanbit se nedaly ani uměleckořemeslné obory, vznikala jablka hutně tvarovaná, malovaná na skleněné nádoby, keramická i papírová. Naši zlatníci vytvořili nádhernou soupravu šperků z českého granátu.

Projekt vyvrcholil v týdnu od 7. do 14. prosince 2023. Školní jídelna nabídla jablkové menu, ve školních prostorách byly instalovány na malířských stojanech výtvarné práce a na nástěnkách výstupy z dalších předmětů. Na schodiště ve třech budovách byly instalovány laminované kartičky s nejrůznějšími informacemi o jablku. Velké poděkování patří Základní organizaci Českého svazu zahrádkářů ve Světlé n. Sáz., jejíž pracovníci nám dodali asi dvacet odrůd jablek na malou výstavku a další jablka na závěrečnou Apple párty. Ta proběhla ve čtvrtek 14. prosince v aule školy. Organizátoři zajistili jablečný mošt a řada dalších pracovníků přispěla dobrůtkami z jablek – nechyběly štrůdly, jablka v županu, jablečné lívance, muffiny z jablek. A to nejpodstatnější – sešli se studenti i dospělí z jednotlivých sekcí školy a strávili příjemné společné odpoledne. Projekt splnil svůj účel na 100% – inspiroval vznik mnoha zajímavých prací a propojil jednotlivé obory školy.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace