Víte, jak se čistí les?

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
13.04.2011 09:09
Poslední úprava:
 
před 13 lety

Studenti naší školy se přidali k výzvě odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina a zapojili se do akce Čistá Vysočina 2011.
 Část obyvatel internátu sbírala spolu s jedním z vychovatelů odpadky v Sázavské ulici až k okraji města, třída III.G se vydala v doprovodu dvou svých vyučujících uklidit okolí silnice II. třídy č 150 mezi obcí Leštinka a samotou Pavlíkov u Vilémovic. Jde o lesní úsek vedoucí po severním okraji přírodní rezervace Stvořidla.  
 Původně naplánovaný odpolední termín akce zkomplikovalo avizované zhoršení počasí, a tak se akce urychleně přesunula se svolením vedení školy z části do času úterního vyučování. Na místo jsme se přesouvali vlakem. 
Skupina „Východ“ vystoupila na zastávce Smrčná, přesunula se do Leštinky a začala systematicky sbírat odpad po obou stranách silnice směrem na Ledeč. O rychlý postup se ale rozhodně nejednalo. Hned pár desítek metrů nad vsí v okolí širokého odpočívadla narazili na první černou skládku, jejíž likvidace jim vzala spoustu sil a zaplnila mnoho pytlů. 
Skupina „Západ“ se svezla ještě o stanici dál a ze zastávky Stvořidla stoupala lesem k silnici. V tu chvíli vysvitlo slunce, čistý les zněl zpěvem ptáků, voněl budícím se jarem a svět se zdál krásný a v pořádku. O to větší šok nás však čekal na vrcholu stoupání. Blížící se kontakt s civilizací ohlašovaly první odpadky roztroušené v blízkosti cesty a sílící hřmot motorů. Nad námi se začaly obrazně i doslova stahovat mračna.
Hned na okraji lesa jsme naplnili první dva pytle a postupovali jsme s dalšími v rukou podél vozovky směrem ke Světlé. Bylo k neuvěření, co dokážou lidi vyházet z vozu v místech, kde se nedá zastavit. Kromě nejrůznějších obalů, PET lahví a plechovek například i sud s betonem. Nejhorší však byla místa vyústění cest a rozšířených odpočívadel. Okraj rezervace tak vroubilo několik dalších černých skládek. 
Na poctivý úklid padlo 30 pytlů. Když došly pytle, plnilo se vše, co se našlo v lese a bylo použitelné. Zbytek se pokládal vedle hromad. Odhadem jsme z lesa vytahali více jak půl tuny odpadu.
Z nalezených věcí by se oblékla menší komunita bezdomovců, nápoje z lahví, plechovek a kelímků by jistě naplnily průměrný návesní rybník a pneumatikami by se obula dvě vozidla. K dispozici by tu byl například i vysavač, sedačky do auta nebo ještě nerozbalená autolékarnička.  
Poslední hodinu se na pracující studenty snášel vytrvalý déšť. Jakoby i sama příroda plakala nad bezohledností a omezeností některých obyvatel tohoto kousku světa. 
Nezbývá než poděkovat zúčastněným studentům za snahu, píli a pracovitost, s jakou se opřeli do náročného úkolu a doufat, že jejich dřina v těžkých podmínkách inspiruje další v šetrném přístupu k okolní přírodě. 
Vám, kteří pojedete zmíněným úsekem, přeji příjemnou cestu čistým lesem. A ještě velká prosba na závěr: v případě, že budete potřebovat zastavit a protáhnout se, zkontrolujte prosím při odjezdu, že všechny odpadky odvážíte sebou, aby ten les i tak čistý zůstal.

 

 

Zatím ještě čistá a usměvavá parta mladých lidí.

 

 

 Skupina „Západ“ začíná…

 

 

 … a pytle se plní.

 

 

 Tak tady to opravdu stálo „za to“. Škoda, že nemáme fotku „před“. Zde je zásah již těsně před vítězným koncem – již je vidět potok.

 

 

Promiňte trošku rozmazaný snímek. To se mi tak chvěla ruka zčásti asi vysílením a zčásti určitě dojetím. 

 

 

Poslušně hlásíme: další zátočina vyčištěna. 

 

 

Našly se i neuvěřitelné věci: například kelímek od jogurtu s označením ceny 90 haléřů. Ale k mání byly i starší kousky. Tady se raduje Petr, který objevil část letecké munice. (Naštěstí již jen skutečné torzo.) 

 

 

Toto je jedno ze zátiší vytvořených s láskou a hlubokým estetickým cítěním skupinou „Východ“.

 

 

Válka s lidskou hloupostí je dobojována, je čas se jít usušit.

 

 

A zde je polovina statečných. Jejich ústy Vás prosím, mějte k přírodě víc ohledů. Teď na místech skládek kvetou podběly a narcisy. Ať to tak i zůstane. 

 


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace