BOTANICKÁ EXKURZE I.G

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
27.06.2011 09:55
Poslední úprava:
 
před 13 lety

Poslední pátek školního roku vyrazilo zdravé jádro naší I.G do terénu doplnit své teoretické botanické znalosti praktickými dovednostmi. Místo mikroskopů dostali do rukou lupy a místo učebnic botanické klíče. 

 

Fotoreportáž z akce:  

 

 

 Oboje (lupa i klíč) přišlo ke slovu hned u hájenky na Pavlíkově, kde se náš botanický tým „vylodil“ z linkového autobusu.

 

 

Svět pod lupou je neuvěřitelně okouzlující. I úbor heřmánkovce má pod ní kvality da Vinciho Mony Lisy. 

 

 

Trošku po spartánsku provedené měření obvodu kmene památného dubu v „prsní výšce“, ale rozměr z literatury sedí: 3.5m.

 

 

Zatímco doporučená výbava (tj. jídlo, pití a „psychická pohoda a otužilost“) frekventantům kurzu nechyběla, povinnou výbavu mnozí silně podcenili. Velké štěstí, že jsme sebou měli třídního záchranáře Dana Panského. Nejprve se neváhal ve prospěch chladnoucích duší vzdát mikiny a v okamžiku „O“, kdy se k chladu přidal i déšť, obětoval i svůj deštník.

 

 

Déšť nebyl nijak silný, a tak nás nijak nebrzdil v pátrání po výtrusných rostlinách.

 

 

Sešla se jich celá řádka…

 

 

…kromě přesliček a kapradin i jedenáct druhů mechů a játrovek.

 

 

Po čtvrt hodince bryologie je třeba se vydat na sušší a pevnější půdu a zároveň doplnit kalorie.

 

 

Přišel čas prozkoumat botanické objekty i z hlediska jejich stravitelnosti. 

 

 

Obědovou pauzu sice opět zkropil déšť, ale koruny stromů nám poskytly útulný přístřešek.

 

 

Jakmile vysvitlo slunce byl v permanenci botanický klíč. Tato kniha měla mezi účastníky exkurze velký respekt: všechny kytky ČR v jednom svazku, prostě úžasné. 

 

 

Po desítkách menších či větších exemplářů v závěru došlo na ten ne sice nejvyšší, ale nejstarší – 800 let starý památný tis červený ve Vilémovicích. Není sice podle poslední expertizy dendrologů 1600 let starý (jak se píše v nejrůznějších zdrojích), protože je jeho úctyhodný kmen srostlý z několika slabších, ale přesto tu rostl již v dobách, kdy se ještě nenarodil ani „Otec vlasti“ Karel IV. 

 

 

My jsme navíc velmi ocenili jeho rozložitou korunu, která celé naší skupině pomohla v suchu přečkat poslední dnešní déšť. A tak jsme navzdory pochybovačům ve zdraví a relativně v suchu …

 

 

…přečkali náročný program včetně přídělu krup…



 …i početného seznamu méně či více uvěřitelných botanických jmen. Na rozloučenou přikládáme fotografii té, u které tvůrce jejího jména prokázal opravdu nezměrnou fantazii. Loučí se s Vámi I. G a úročník bolhoj.

 


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace