Lipnické matikhrátky

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
26.09.2011 14:56
Poslední úprava:
 
před 13 lety

7. září 2011 se hrad Lipnice, znovu po téměř čtyř stech letech od obléhání švédskými vojsky, ocitl v obležení. Ztéci se ho rozhodla skupina nováčků světelského gymnázia. 

 
     Na rozdíl od švédských nájezdníků nebyli vybaveni palnými zbraněmi, ale tužkou, papírem a důvtipem a nehodlali hrad zcela vyplenit, nýbrž toužili pouze po hradním pokladu ukrytém podle pověsti pod třetím křížem.

 

Že to neměli zcela jednoduché můžete posoudit sami z následujících fotografií.

 

 

 

Na hrad se mohli dostat pouze poté, co strážci u brány sdělili tajné heslo.

 

 

Poté už je čekala desítka různě náročných úkolů. Bez vyřešení sedmi z nich však nemohli získat „magické přívěsky“ pro strážce pokladu. „Zvážení koule“ pomocí metru, kalkulačky a několika podezřelých vzorců bylo proto třeba řádně promyslet. 

 

 

Měření hloubky hradní studny a určování jejího objemu byla celkem pohodová záležitost.  Makačka s kružítkem a pravítkem při „zasklívání“ vitráže v gotickém okně byla mnohem jemnější a přesnější prácička.

 

 

Pro další úkol bylo nutné zalovit ve „staletých nánosech“ v džbánu zapomenutém v bývalé hodovní síni.

 

 
Velká radost: „Paráda, už máme třetí …“ (Přívěsek – pozn. autora) 

 

 

Nejspíš nejnapínavější úkol – osvobození zajatce. Dvojice zvažuje strategii ještě před tím, než „strážný anděl“ Markéta rozjede čas a potom již jen jejich šikovnost rozhodne o tom, zda klíč a tím i svobodu získají, či nikoliv.

 

 

Teď by se hodila troška představivosti, neboť další přívěsek může přinést silueta hradu Lipnice sestavená z Tangramu v nadživotní velikosti. 

 

 

Historická sci-fi v Turnovském paláci možná některé studenty přivedla k myšlence, proč si k obraně hradu místo bumerangu nevzít třeba kalašnikov. Jeho kadence by se počítala možná líp.

 

 

Jedna ze skupin těsně před cílem. V bezpečí hradní kaple hledá heslo pro strážce pokladu. 

 

 

Cíl je na dosah, teď už postačí jen trocha odvahy v tmavém hradním sklepení.

 

 

Heuréka by vzkřikl Archimédes. Naši soutěžící spíše jen polohlasně přemýšleli, jak si do truhly s pokladem lépe posvítit, aby pro sebe získali to nejlepší, co poklad nabízel. K truhlici se nakonec probojovaly všechny skupiny a tak může hradní duch pilně dalších několik set let střádat poklad pro příští odvážlivce. 

 

P.S. Velké poděkování na závěr patří správě hradu Lipnice za velkou vstřícnost, s níž nám hrad svěřili a vedení firmy Probas za poskytnutí kartónů pro výrobu některých materiálů ke hře. 


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace