Kosti Země

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
21.10.2011 09:09
Poslední úprava:
 
před 12 lety

Tento roztodivný název zvolili organizátoři ze Stanice Pavlov pro vycházku s geologem Mgr. Markem Chvátalem, která zavedla zájemce o geologii a morfologii do oblasti mezi Ledčí a Smrčnou. 
     Sobota 8. 10. 2011 se probudila do deštivého a chladného rána, a tak není divu, že aktivita některých nahlášených účastníků přiměřeně ochladla. Do vlaku do Ledče tak nastoupila pouze třetina původní sestavy – tedy slovy dva otužilí nadšenci – Martin Koutský a Daniel Panský. 
     Přístup dalších obyvatel Ledečska byl obdobný, a tak se celá akce konala v téměř komorním duchu. Pro účastníky to však bylo naopak přínosem, neboť všichni dobře slyšeli a bez tlačenice i viděli. No a jelikož i počasí se časem docela umoudřilo a výklad pana lektora byl i pro laiky velice přístupný a zajímavý, stala se jediným problémem dne vybitá baterie ve fotoaparátu „pedagogického doprovodu“. Naši studenti jsou však velice inteligentní a na vše připravení, a tak podle hesla „no problem“ vybavili obratem ruky naši gymnaziální mini-výpravu funkčním a energeticky dobře zásobeným fotoaparátem a v jeskyni i patřičnou svítilnou.

 

 

 

První zastávka naší vycházky – evropsky významná geologická lokalita skalního výchozu pod ledečským hradem. Zdejší vrásy ve vrstvě metamorfovaného vápence směle konkurují sgrafitům v hradních omítkách ledečského muzea. 

 

 

Skupina se pod ochranou kostela sv. Petra a Pavla dozvídá mnoho zajímavých informací o geologické stavbě zdejší oblasti.

 

 

Před námi se rýsuje další cíl skrytý ve skále Šeptouchova.

 

 

 Právě jsme se ve svitu baterek vnořili do jedné z jeskyní tzv. Ledečského krasu – veřejnosti nepřístupné jeskyně Pod Šeptouchovem.

 

 

Krasová výzdoba je sice díky metamorfóze vápence chudá, ale své kouzlo určitě má.

 

 

Nadšení speleologové Martin a Daniel v nejspodnější části jeskyně – u jezírka. 

 

Po návratu do nehostinného pozemského světa jsme vyrazili proti proudu řeky a brzy jsme se jali prozkoumávat suť u bývalého lomu Velká stráň. Poinformovali jsme se o správném zakládání stěnových lomů a vstřebali jsme informace o rulách, elánech a pegmatitech. 
P.S Nemáte někdo možnost zapůjčit silnou přenosnou UV lampu? Moc rádi bychom provedli jedno geologické pozorování. :-)

 

 Několikakilo­metrovým pěším přesunem jsme se přenesli do sázavského údolí ve Stvořidlech, kde jsme zjistili, že nic není tak jednoduché, jak to vypadá,…

 

 

… že Sázava se nechová jako „slušná řeka“ a že masiv Melechova tvoří čtyři druhy žul. 

 

 

Během putování po břehu Sázavy jsme se setkali s mnoha důkazy o kamenické činnosti našich předků. 

 

 

Při tomto pohledu na geologickou mapu zdejší oblasti je zajisté dobře vidět, že tzv. pestrá série moldanubika našeho okolí je skutečně velmi pestrá a že vše zajímavé se do jedné exkurze prostě nevejde. Takže nezbývá než se těšit, že zase přijde nějaké „příště“… 

 

Fotografie – Martin Koutský a Mgr. Eva Bernadová 

 


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace