Naše podzimní a zimní akce

Agenda:
 
DofE
Publikováno:
 
25.01.2012 10:49
Poslední úprava:
 
před 9 lety

Podzim a začátek zimy 2011 byl pro „Edíky“ ve Světlé ve znamení dvou akcí. První z nich byl pátý ročník akce „Vandr do Nízkých Tater“ s partnerským gymnáziem Letohrad, kterého se 13. až 16. října zúčastnilo sedm studentů ze Světlé. Pojďme se na akci podívat blíže.

     Ve čtvrtek ráno se skupinka vedená expedičním vedoucím Programu Mgr. M. Šimkem vydala vlakem po trase Světlá nad Sázavou – Kolín – Pardubice do České Třebové, kde se setkala s letohradskou partou a společně celá skupina pokračovala do Žiliny a Ružomberoku, kde vyměnila vlak za autobus, jímž dojela na výchozí bod trasy – Korytnice rázcestie. 
     Odtud následoval zhruba dvouhodinový podvečerní přesun do Hiadelského sedla (1099 m. n. m.), kde jsme využili pro přespání turistického přístřešku. 
     Ranní probuzení bylo překvapivé – kolem nás ležel sníh, někteří jej měli i na svých spacích pytlích. Teplota kolem – 3 stupňů Celsia, čerstvý severní vítr.
     Čekal nás výstup na hřeben Tater a pochod po červeném turistickém chodníku po trase Prašivá – Malá a Velká Chochuľa – Latiborská Hoľa – Ďurkova až do Útulně pod Chabencom. Počasí na začátku trasy bylo vcelku příznivé, ale postupně se zatáhlo, foukalo a vzduchem poletoval sníh. Rovněž výhledů jsme si moc neužili. V pozdní odpoledne byl každý rád, že jsme dorazili do příjemně vyhřáté útulni, usušili se a dali si teplou večeři. 
     Dle původní předpovědi jsme na sobotu očekávali zlepšení situace. Bohužel předpověď se změnila a i sobota pokračovala ve stejném duchu jako pátek. Padlo tedy rozhodnutí, že přes Chabenec dojdeme do Krížského sedla a zde se vydáme po modré po závětrné straně přes sedlo Príslop a kolem hotelu Kosodrevina směrem k dalšímu cíli – chatě M. R. Štefánika pod Ďumbierom. První dvě hodiny cesty byly opravdu náročné – chladný vítr, poletující sníh a mraky všude kolem. Poté co jsme z Krížského sedla vyklesali asi 200 výškových metrů se oblačnost rozevřela a my viděli do podtatranských údolí. Výhledy jsme se mohli kochat asi tři hodiny, než začal výstup k chatě M. R. Štefánika. 
     Zde jsme byli poměrně komfortně ubytováni v pokojích po osmi lidech na palandách a rovněž teplá večeře nám přišla vhod. 
     Ráno nás čekalo brzké vstávání a překvapení v podobě vymetené oblohy a nádherného východu slunce. Po snídani a společném focení s pozadím hřebenů Nízkých Tater. Ještě před osmou ranní jsme už byli na závěrečné části pochodu – 17 km dlouhém pozvolném klesání do Liptovského Jána, odkud nám jel po poledni autobus do Liptovského Mikuláše. A odtud jsme již několika rychlíky pokračovali zpět domů. 
     A na závěr si dovolím použít citaci z webu našeho partnerského gymnázia Letohrad: „Letošní vandr byl ale výjimečný i extrémním počasím, neboť nás na hřebenech uvítala první sněhová pokrývka doprovázená silným větrem a mrazem. I přes nepřízeň hor výpravu všichni dobře zvládli a o to více si vychutnali pohostinnost horských útulen a chat. Všem poutníkům děkujeme za účast a ostatní se mohou těšit na příští rok.“

Další akci jsme realizovali o vánočních prázdninách. 28. 12. 2012 jsme se společně s partou studentů a dvěma kantory našeho partnerského gymnázia Letohrad zúčastnili zimního výstupu na Králický Sněžník. 
     Světelská skupina vyrazila ve středu brzy ráno (již o půl šesté) expediční dodávkou, kterou poskytl pan ředitel (děkujeme). Sraz obou skupin byl v půl deváté ráno na zadním parkovišti na Dolní Moravě.
     Svěží a natěšení jsme krátce před devátou vyrazili směr Králický Sněžník. Cesta byla příjemná, počasí vcelku obstojné (nepršelo, ani nesněžilo, zato bylo dost zataženo) a tak výstup ubíhal v pohodě. Nad hranicí lesa jsme se dostali do oblačnosti a přidal se i poměrně nepříjemný vítr.
     Cestou jsme si prohlédli pramen Moravy a poté zbývalo posledních pár set metrů k vrcholu. Měli jsme štěstí, že chvílemi se oblačnost protrhla a my tak viděli nejen do Polska, ale podařilo se spatřit i vrchol Pradědu.
     Shrnuto, podtrženo, byla to dost dobrá akce, která zpestřila vánoční prázdniny. Poděkování letí do Letohradu kolegovi Márovi Machačnému za její organizaci, Máro, bylo to super!

 

 

 Účastníci akce „Vand do Nízkých Tater“ pod Ďumbierom

 

 

Při zimním výstupu na Kralický Sněžník 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace