NÁBOJ 2012

Agenda:
 
Gymnázium
Publikováno:
 
26.03.2012 08:28
Poslední úprava:
 
před 12 lety

Mezinárodní matematická soutěž pro pětičlenné soutěžní týmy probíhala v ČR v pátek 23. 3. 2012 již poosmé. Vítězem se stane ten tým, který během 120 minut vyřeší více příkladů.
 Studenti naší školy jsou téměř pravidelnými účastníky. Souboj mladých matematiků se ve stejném čase koná v ČR v Praze a Opavě, slovenské týmy v téže době bojují v Bratislavě.
 Ze Světlé se letos již podruhé vydaly dva týmy: Standa Čech, Nikola Dvořáková a Ondra Šoupal z I.G spolu s Danielem Panským a Honzou Vláškem ze II.G tvořili tým Juniorů, Slávek Bednář, Marek Michal a Štěpán Rapp ze III.G spolu s Davidem Břízou a zkušeným matadorem matematických soutěží Pavlem Kratochvílem ze IV.G soutěžili v kategorii Seniorů.
 Od účasti v soutěži si rozhodně neslibujeme vítězství, cílem našich soutěžících je spíše „nebýt poslední“. Ono v situaci, kdy téměř polovina soutěžních týmů je z velkých gymnázií Prahy, Brna, Ostravy, Bratislavy, Košic či Žiliny a zbytek tvoří většinou také mnohotřídní gymnázia z krajských či okresních měst, by byly vyšší ambice přinejmenším pošetilé. Ona někdy i prohra může být považována za výhru. Přinejmenším to studentům zvyklým na závětří malé školy uprostřed republiky přináší poznání konkurence, která je čeká na vysokých školách. 
 A jak jsme tedy vlastně dopadli? Já myslím, že více než dobře. Tým Juniorů skončil v kompletním mezinárodním pořadí spolu s týmy ze Zvolena, Gymnázia Sv. Uršuly z Bratislavy či z gymnázia z Banské Štiavnice na 102. místě ze 112 soutěžících týmů. Za sebou nechali kupříkladu gymnázia z Bruntálu, Rýmařova, Stříbra, Humenného nebo Gymnázium prof. J. Patočky z Prahy.
 Téměř o polovinu širší startovní pole nabízela kategorie Seniorů. A náš tým se rozhodně neztratil. Skončil na nádherném 96. místě z celkem 142 týmů. A zařadil se po bok takových velkých škol, jako jsou pražská gymnázia v Přípotoční ulici, nebo ve Špitálské. A koho nechali za sebou? Sedm dalších pražských gymnázií, dvě košické, a další školy např. z Ostravy, Brna, Karlových Varů, Žiliny, Banské Bystrice, Moravských Budějovic, Chomutova, Litomyšle, Humenného a další. 
 Z okresu Havlíčkův Brod jsme byli jedinou výpravou, z kraje Vysočina vyrazil ještě tým Seniorů z Gymnázia z Jihlavy. Ano, jejich Senioři vyřešili o šest příkladů více než naši, ale pro naše kluky hovoří drobný fakt, že na jihlavském gymnáziu (stejně jako na spoustě dalších škol) mohli vybírat do týmu 5 studentů nejméně z 8 tříd – tedy soutěžit šel jeden z přibližně 46 studentů, kdežto od nás jelo 5 studentů z necelých padesáti, takže maximálně každý desátý. (V kategorii Junior dokonce každý sedmý.)

 Všem soutěžícím proto patří můj upřímný dík za snahu, bojovnost, znalosti i vzornou reprezentaci školy. Můžeme se těšit zase za rok…

P.S. Ještě jedna hezká situace: Je po třetí hodině odpolední, za námi zůstalo nádraží v Kolíně, hoši Honza Vlášek a Slávek Bednář sedí na zemi na chodbičce rychlíku směr Světlá a na kolenou drží papír s matematickými symboly. Za chvíli Honza s uličnickým úsměvem zvedne hlavu a prohlásí: „Tak už máme hotový ty tři příklady, bejvali bysme se mohli dostat dál…“
 
Kompletní výsledky si můžete vyhledat na http://www.naboj.org/cs/results.php?kat=jun&head=Československý_juniori
popř. 
http://www.naboj.org/cs/results.php?kat=sen&head=Československý_seniori

Na adrese http://www.naboj.org/cs/index.php můžete najít další informace o soutěži, časem se zde objeví i fotogalerie z průběhu soutěže.


Mgr. Eva Bernadová

Učitelka biologie, matematiky a hudební výchovy

Koordinátor environmentální výchovy

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace